Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2016

Sauna w istniejącym domu

Sauna w domu nie jest obecnie luksusem. Spora część osób budujących dom przeznacza na nią oddzielnie pomieszczenie przy jednej z łazienek. Nierzadko właściciele remontowanych budynków, przy okazji tych prac, również postanawiają urządzić saunę np. na poddaszu lub w piwnicy. Oto wskazówki jak się zabrać do takiego przedsięwzięcia.


Nie ma większych przeszkód by zaplanować saunę w użytkowanym już domu, pod warunkiem, że mamy wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, najlepiej przy jednej z łazienek.

 

W domach najczęściej montowane są kabiny składane z gotowych fragmentów ścian, sufitu, podłogi, ławek – można wybrać konkretny model z katalogu producenta lub zamówić wykonanie sauny na indywidualne zamówienie. Szczególnie to drugie rozwiązanie jest polecane w budynkach, w których przestrzeń na saunę jest mała lub ma nieregularny kształt np. ze skosami. Montaż prefabrykowanej sauny zazwyczaj trwa jeden dzień, tej wykonywanej na miejscu nieco dłużej. W tym drugim przypadku, należy zacząć od zlecenia sporządzenia projektu i wizualizacji, uwzględniających kształt pomieszczenia, nasze oczekiwania i planowaną liczbę osób jednocześnie chcących z sauny korzystać.

 

Seanse w saunie to wyjątkowo dobry pomysł, jeśli chcemy zahartować organizm przed okresem przeziębień i chłodów, oczyścić go z toksyn i stresu, zapobiec zakwasom pojawiającym się po intensywnym wysiłku fizycznym.

 

Przed kąpielą należy porządnie umyć całe ciało, a po wejściu do niej, usiąść lub położyć się na ręczniku z lnu lub bawełny. Do sauny wchodzi się na 8–15 minut, a po ogrzaniu ciała do temperatury 40–41°C i wypoceniu toksyn, wychodzi się na zewnątrz, aby wziąć zimny prysznic. Najpierw oblewa się wodą stopy, nogi, potem tułów i głowę. Prysznic powinien trwać 5–15 minut. Potem trzeba 10–20 minut odpocząć, najlepiej w pozycji leżącej. Po wypoczynku wraca się do sauny, powtarzając wszystkie czynności dwa razy.

 

Podczas korzystania z sauny należy przestrzegać zasady, że im wyższa jest temperatura, tym krótszy czas seansu i, dłuższy ochładzania się pod prysznicem. Do kąpieli w saunie można używać różnego typu olejków ziołowych do inhalacji.

Joanna Dąbrowska
FOT. KLAFS

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!