Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/07

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogrodzenia

Ogrodzenia z jednej strony przyczyniają się do sąsiedzkiej integracji – najczęściej to właśnie przy płocie zaczyna się pierwsza rozmowa, z drugiej zaś – stanowią barierę dla osób z zewnątrz, niekiedy wzmocnioną komunikatami – „Uwaga! Zły pies” albo „Obiekt monitorowany”.

180_bd10_07_150Wybór ogrodzenia podyktowany jest między innymi wspomnianymi powyżej zjawiskami – nie bez przyczyny przecież decydujemy się na mocną i solidną „zaporę” od frontu oraz na lekkie i tańsze zabezpieczenia terenu z boku domu.

Ogrodzenia składają się najczęściej z trzech elementów – cokołu spoczywającego na fundamencie, słupków i przęseł.

Cokoły wykonywane są z betonu, kamienia naturalnego lub cegieł. W przypadku cokołów ceglanych konieczne jest ułożenie izolacji poziomej na betonowym fundamencie, zapobiegającej przenikaniu wilgoci z gruntu. Chroni to przed pojawieniem się wykwitów solnych, jak również znacznie przedłuża trwałość ogrodzenia.

Słupki wykonywane są z rur stalowych, murowane z cegły lub kamienia albo wylewane z betonu. Słupki murowane i betonowe powinny być zbrojone prętami zakotwionymi w cokole lub fundamencie.

Przęsła wykonuje się z elementów drewnianych, stalowych lub prefabrykatów betonowych. Przy ogrodzeniach pełnych funkcje przęseł pełni ścianka z cegły lub betonu.

Rozmaite rozwiązania

Niegdyś ogrodzenie robiono z surowców najbardziej dostępnych w danym regionie; tam, gdzie było dużo drewna ogrodzenia także były drewniane, tam, gdzie kamień był łatwo dostępny, pełnił tę właśnie funkcję. Dziś materiały te i wiele innych są powszechnie dostępne. Poniżej opisujemy rodzaje ogrodzeń sklasyfikowane według materiału użytego do ich produkcji.

Ogrodzenia metalowe

Siatka

Najczęściej wykonana jest z drutu stalowego zabezpieczonego przed rdzewieniem warstwą cynku; może być on także lakierowany lub pokryty powłoką PVC, a także poliestrem w różnych kolorach. Druty łączy się przez splatanie lub zgrzewanie. Drugi sposób pozwala uzyskać bardziej trwały i sztywny materiał.

Powstałe w wyniku łączenia drutu oczka, najczęściej o wymiarach 5x5 lub 6x6 cm, mogą mieć układ diagonalny lub prosty. Siatkę sprzedaje się w odcinkach od 15 do 25 metrów o wysokości od 1 do 2 m, w postaci rulonów (nietypowa, choć również dostępna w handlu jest czterometrowa). Siatkę możemy zamontować na dwa sposoby: naciągając między słupkami lub montując między nimi gotowe panele z rozpiętą siatką.

  • Siatka z roli. Naciąga się ją między słupkami stalowymi lub aluminiowymi i wiąże ją do nich drutem. U góry i u dołu rozpina się linki stalowe, zapewniające sprężystość takiego ogrodzenia. Można dokupić tzw. napinacze, które umożliwiają naciąganie siatki w miarę potrzeb.
  •  Panele z siatki. Są to elementy z siatki rozpiętej na ramach ze stali lub aluminium przystosowane do zamontowania między słupkami. Panele takie sprzedaje się w kompletach ze słupkami z tego samego materiału.
Emilia Rosłaniec
Pełny artykuł w PDF: Ogrodzenia
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/07
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/07

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x