Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

A może sauna?

Przykład kabiny suchej sauny, w której energia elektryczna zamieniana jest na promieniowanie podczerwone. Jej zaletą są również niewielkie wymiary i łatwość montażu (fot. Wandex) Dobrze jest obok sauny urządzić pokój wypoczynkowy i, obowiązkowo, do schładzania ciała natrysk, wannę lub minibasen (fot. Adam Sauna)Kąpiel w gorącym powietrzu oczyszcza i hartuje organizm. Niektórzy...
Przykład kabiny suchej sauny, w której energia elektryczna zamieniana jest na promieniowanie podczerwone. Jej zaletą są również niewielkie wymiary i łatwość montażu (fot. Wandex)
Dobrze jest obok sauny urządzić pokój wypoczynkowy i, obowiązkowo, do schładzania ciała natrysk, wannę lub minibasen (fot. Adam Sauna)

Kąpiel w gorącym powietrzu oczyszcza i hartuje organizm. Niektórzy mogą nazwać siedzenie w saunie katowaniem się, ale jej działanie jest jak najbardziej zgodne z ideą wellness.

Pod warunkiem zachowania umiaru, z gorącej i suchej kąpieli mogą korzystać niemal wszyscy, nawet małe dzieci. Korzystanie z sauny polega na przemiennym nagrzewaniu ciała i jego oziębianiu. Temperatura powierzchni skóry wzrasta w saunie do 40-41°C, co powoduje wzmożone wydalanie potu, a wraz z nim toksyn. Panie chwalą sobie takie kuracje ze względów kosmetycznych, a wszyscy zgodnie potwierdzają właściwości odchudzające.

Czas zażywania "suchej" kąpieli zależy od temperatury i wilgotności panujących w tym pomieszczeniu oraz od indywidualnych upodobań i kondycji użytkownika. Nie powinien być jednak dłuższy niż 8 – 15 minut.

Oczywiście, nie należy jednak przesadzać ani z liczbą pobytów w kabinie, ani bić rekordów czasu przebywania w niej. Kąpiel w saunie zawsze musi kończyć ochłodzenie ciała, żeby zahamować proces wzmożonego pocenia się. Potem relaks, najlepiej w pozycji leżącej. W sumie zajmie to gdzieś 1,5 godziny...

Sucha albo mokra

Ze względu na temperaturę i stopień wilgotności powietrza w kabinie, potocznie wyróżniamy trzy rodzaje kąpieli w saunie.

Sauna sucha, nazywana też staroszwedzką, charakteryzuje się najbardziej drastycznymi warunkami użytkowania. Temperatura powietrza osiąga tam nawet 90-110°C, a wilgotność względna wynosi tylko około 10%. Wprawdzie osoba zażywająca takiej kąpieli szybko się poci, ale włosy stają się tak gorące, że aż zaczynają parzyć, a co dopiero mówić o oddychaniu. Niewiele osób jest w stanie to wytrzymać, dlatego z suchej sauny korzysta się coraz rzadziej.

Sauna mokra jest bardziej przyjazna. Kąpiel rozpoczyna się w temperaturze około 50°C, a gdy organizm do niej przywyknie, stopniowo podwyższa się ją do poziomu maksimum 90°C. Pomieszczenie wypełnia gorąca para wodna powstająca w czasie polewania wodą kamieni, ułożonych w górnej części pieca. Wilgotność powietrza w kabinie wynosi 25-40%.

Sauna parowa różni się od poprzedniej niższą temperaturą, która nie przekracza 65°C i znacznie wyższą wilgotnością względną powietrza. Wynosi ona 40-65% i aby uzyskać takie parametry niezbędny jest generator pary. Komfort korzystania z takiej sauny można podnieść elementami aromaterapii. Saunę parowo-ziołową otrzymamy poprzez dodanie różnych ziół, które pod wpływem gorącej pary wydzielają przyjemny zapach.

Gdzie najlepiej

Potocznie sauną nazywamy kabinę lub zamiennie miejsce, w którym się ona znajduje.

Kabinę sauny instaluje się w oddzielnym pomieszczeniu. Musi ono być jednak na tyle przestronne, aby oprócz kabiny można było w nim umieścić prysznic. Dobrze by też było, aby znalazły się w nim także fotele, a jeszcze lepiej leżanki oraz wieszak na ubrania.

Do pomieszczenia z sauną trzeba doprowadzić ciepłą i zimną wodę oraz zapewnić jej odpływ, a także pociągnąć instalację elektryczną do podłączenia pieca. Miejsce to musi mieć również dobrą wentylację. Jeśli znajduje się tam okno, zapewni ono dopływ świeżego powietrza, zaś wlot do kanału wentylacyjnego – dobrą jego cyrkulację.

Samo pomieszczenie należy zaś rozplanować tak, by zapewniało jak najlepsze warunki kąpieli. Jeśli dysponujemy powierzchnią, warto przewidzieć na saunę dwa pomieszczenia: w jednym umieścić kabinę sauny z kabiną prysznicową, w drugim urządzić część wypoczynkową.

Na urządzenie sauny w domu już istniejącym właściwie nie ma żadnych ograniczeń, pod warunkiem oczywiście, doprowadzenia do niej niezbędnych instalacji.

Często spotyka się sauny w piwnicach lub na poddaszach, o ile można tam było zapewnić dobrą wentylację. Jeszcze innym rozwiązaniem jest zainstalowanie kabiny w łazience lub, gdy w domu jest kilka łazienek, przeznaczenie na ten cel jednej z nich. Ta opcja pozwala zaoszczędzić na kosztach doprowadzenia wody. Łazienka nie musi być wcale duża, bo już na powierzchni 5 m2 można zmieścić kabinę sauny o wymiarach 120x120 lub 160x120 cm oraz prysznic.

Można też dobudować pomieszczenie na saunę. Wtedy bez problemu urządzimy dwupokojowe pomieszczenie wellness.

Krystyna Sienkiewicz

Dalszy ciąg artykułu do przeczytania w numerze
Budujemy Dom 10/2005

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x