Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Klimatyzacja

Gorące lato już minęło, ale wkrótce nadejdzie znowu. A z nim nowe fale upałów. Warto więc skorzystać z obniżek posezonowych i zamontować w domu klimatyzację.

Klimatyzacja
(fot. Daikin)
Chociaż klimatyzacja nie jest w domu niezbędna, jednak zamontowanie jej lub brak wydatnie wpływają na nasze samopoczucie latem. Prawidłowo wykonana klimatyzacja stwarza warunki, w których człowiek czuje się komfortowo i wygodnie. Zapewnia utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności.

Jednak to kosztuje i to sporo – koszt pracy jednego zwykłego klimatyzatora wynosi 50–100 zł miesięcznie. Dlatego popularne stają się także systemy uproszczone lub bazujące na zupełnie innych rozwiązaniach technicznych, tak żeby później można było z nich tanio korzystać.

Klimatyzatory i ich rodzaje

Najpopularniejszym sposobem ochładzania domu są klimatyzatory, a dzięki temu, że ich cena ciągle spada, stają się coraz bardziej dostępne dla przeciętnych inwestorów. Proste modele tylko chłodzą, droższe mogą także ogrzewać i osuszać pomieszczenia.

Jednego tylko klimatyzatory nie robią – nie doprowadzają świeżego powietrza do pomieszczeń, a zatem nie zastępują wentylacji. Klimatyzacja musi być zatem dodatkową instalacją – oprócz, a nie zamiast wentylacji, co oczywiście oznacza dodatkowy koszt.

Przenośne czy stacjonarne?

Do wyboru mamy dwa rodzaje klimatyzatorów – przenośne i typu split. Przenośny możemy dowolnie przestawiać i korzystać z niego w pomieszczeniu, w którym właśnie przebywamy. Jest gotowy do pracy od razu po przyniesieniu ze sklepu. Stacjonarny, zamontowany na stałe na ścianie lub suficie w wybranym pomieszczeniu, będzie chłodził jedynie to pomieszczenie, w którym się znajduje.

Monoblok czy split?

Klimatyzatory monoblokowe. Mają wszystkie elementy w jednej obudowie. W wersji przenośnej taki klimatyzator pracuje bardzo głośno. Są też klimatyzatory monoblokowe stacjonarne – są nimi klimatyzatory okienne. Na zewnątrz okna wystawia się ich część hałasującą, cichsza montowana jest od strony pomieszczenia. Wadą tych klimatyzatorów jest zmniejszenie powierzchni okna, niezbyt estetyczny wygląd i nie do końca wyeliminowany hałas.

Klimatyzatory typu split. W większości urządzeń sprężarka, urządzenie rozprężne i skraplacz – elementy, które najbardziej hałasują, wystawiane są za okno jako jednostka zewnętrzna, a cichszą jednostkę wewnętrzną montuje się w pomieszczeniu. Tak właśnie skonstruowane są klimatyzatory typu split, zarówno przenośne, jak i montowane na stałe. Obydwie części połączone są cienkimi rurkami freonowymi, które na zewnątrz wyprowadza się z klimatyzatorów stacjonarnych – przez otwory w ścianie, a z przenośnych – przez uchylone okno.

Najpopularniejsze i najnowocześniejsze

Za takie uważa się klimatyzatory stacjonarne typu split, o których można powiedzieć, że zdominowały rynek. Są wydajne i ekonomiczne, a jednocześnie ciche. Nie zajmują też wiele miejsca, a najczęściej montuje się je przy suficie. Najpopularniejsze są nieduże i estetycznie wykonane klimatyzatory ścienne, przeznaczone do niewielkich pomieszczeń, a więc odpowiednie do domów jednorodzinnych. Oprócz ściennych produkuje się też klimatyzatory:
  • przypodłogowo-podsufitowe, które montuje się na ścianie przy suficie lub podłodze,
  • kasetonowe (wbudowywane w sufit podwieszany),
  • kanałowe – rzadko stosowane w domach jednorodzinnych.

Szczególnie warte polecenia są klimatyzatory przypodłogowo-przysufitowe. Gdy są zamontowane pod parapetem, blokują napływ gorącego powietrza z zewnątrz, a jeżeli pod sufitem – nadmuchiwane przez nie chłodne powietrze rozpływa się równomiernie po suficie i łagodnie opada, mieszając się z ciepłym, dzięki czemu nie odczuwamy strug chłodnego powietrza.

Szczególną uwagę warto zwrócić na klimatyzatory z pompą ciepła, która umożliwia przełączenie urządzenia na tryb pracy grzewczej: w ten sposób można go używać w okresach przejściowych, kiedy nie warto jeszcze uruchamiać centralnego ogrzewania. Trzeba jednak pamiętać, że taki klimatyzator nie zastąpi podstawowego systemu grzewczego.

Choć niektóre pracują nawet wówczas, gdy na zewnątrz jest 15-stopniowy mróz, jednak ich skuteczność grzania jest wtedy niewielka, a więc nie są w stanie ogrzać pomieszczenia w wystarczającym stopniu. Minimalna temperatura pracy urządzenia zależy od czynnika chłodniczego i olejów zastosowanych w klimatyzatorze – warto się o to dowiedzieć od sprzedawcy urządzenia.

Nowoczesnym rozwiązaniem jest klimatyzator z inwerterem, w którym temperatura wydmuchiwanego powietrza zmienia się w sposób płynny w zależności od temperatury panującej w pomieszczeniu. Klimatyzator ten ochładza tylko taką ilość powietrza, jaka jest w danej chwili potrzebna, dzięki czemu można zaoszczędzić nawet 30% energii w porównaniu ze zwykłym klimatyzatorem, a ochłodzenie pomieszczenia zajmuje dwukrotnie mniej czasu. Chociaż klimatyzatory te są dużo droższe niż „zwykłe”, naprawdę są warte swej ceny.

Niektóre firmy oferują nawet modele, w których zamontowany jest czujnik do mierzenia temperatury we wskazanej przez użytkownika części pomieszczenia: do tej temperatury urządzenie dostosowuje ilość nawiewanego powietrza. Dzięki temu koszty chłodzenia są jeszcze niższe, a komfort pracy urządzenia – wyższy.

 

Monika Czeczotek

Pobierz artykuł w PDF Klimatyzacja

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x