Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Rynny z PVC czy metalowe

PYTANIE CZYTELNIKA Na budowie naszego domu wkrótce rozpocznie się układanie pokrycia dachu. Czas zatem podjąć decyzję co do orynnowania, tymczasem jedni znajomi polecają mi plastikowe – bo tanie i odporne na korozję, inni zaś radzą metalowe, bo tradycyjne i wytrzymałe na zmiany temperatury. Nie wiem, kogo mamy posłuchać?

Rynny z PVC czy metalowe
(fot. Galeco)
ODPOWIEDŹ REDAKCJI: Najpopularniejsze obecnie orynnowania z PVC oraz stalowe mają porównywalną trwałość.

Wybór materiału nie ma zatem większego znaczenia, ważne jest natomiast, by orynnowanie skutecznie odprowadzało wodę z połaci dachowych i dzięki temu dobrze ochraniało ściany przed zamakaniem oraz odprowadzało zebraną wodę z dala od fundamentów.

Jak z tego wynika, ważniejsze od wyboru jednego z tych materiałów są: dobranie systemu rynnowego do konkretnego dachu oraz poprawne jego zamontowanie.

Orynnowania z obydwu materiałów dostępne są w kompletnych systemach, na które składają się:

  • poziome rynny i ich zamknięcia (inaczej denka lub zaślepki), wewnętrzne i zewnętrzne narożniki, którymi zmienia się kierunek biegu rynien, haki rynnowe, łączniki oraz odpływy przelotowe (leje spustowe),
  • pionowe rury spustowe i kolanka, obejmy, mufy, trójniki i wylewki,
  • akcesoria dodatkowe, takie jak siatki, czyszczaki, rewizje i wpusty.
Zarówno metalowe, jak i plastikowe orynnowania dobiera się do efektywnej powierzchni dachu (EPD), którą powinien obliczyć architekt, projektant, dekarz lub doradca techniczny z firmy dystrybuującej orynnowanie. Po ustaleniu EPD, dobiera się odpowiednią średnicę rur spustowych oraz przekrój rynien.

Przykładowo: skuteczne odwodnienie dachu o powierzchni:
  • do 60 m2 zapewnią rynny o średnicy 100 mm i rury spustowe 70 mm,
  • około 100 m2 – odpowiednio rynny 125 mm i rury spustowe 100 mm.
Dobór przekroju rynien określa się w ten sposób: 1 m2 rzutu poziomego odwodnionej połaci wymaga 0,8–1 cm2 przekroju rynny. Jeśli dachy nie mają koszy, czyli miejsc połączenia dwóch połaci dachowych, liczbę tę można zmniejszyć do 0,5 cm2 na 1 m2 rzutu połaci.

Przekroje rynien i rur spustowych można też określić według specjalnych tabel, opracowanych przez producentów systemów odwodnień.

Choć orynnowania metalowe i z PVC mają podobne właściwości, zachowują się nieco odmiennie w różnych warunkach.

Dach silnie nasłoneczniony

W takich warunkach sprawdza się orynnowanie metalowe, ponieważ bardzo dobrze znosi różnice temperatury. Dotyczy to zwłaszcza stali i miedzi, które zachowują swoje właściwości od –40 do +100oC. Aluminium jest odporne na temperaturę w zakresie od –30 do +100oC, a tytanocynk od –30 do +90.

PVC zachowuje swoje właściwości w temperaturze od –30 do +60oC; pod wpływem ciepła nieznacznie się rozszerza. Orynnowanie z PVC łączy się zatem tak, by mogło się swobodnie rozszerzać: w tym celu stosuje się specjalne uszczelki z EPDM, czyli tworzywa odpornego na warunki atmosferyczne (wilgoć i zmiany temperatury). Uszczelki te umożliwiają swobodne ruchy wszystkich elementów i jednocześnie dobrze uszczelniają cały system rynnowy.

Uwaga! Na dach silnie nasłoneczniony lepiej wybrać orynnowanie w jasnym kolorze, np. jasnobeżowym lub popielatym, ponieważ ciemniejsze rynny pod wpływem słońca szybciej płowieją.

 

Olimpia Wolf

Pobierz artykuł w PDF Rynny z PVC czy metalowe?

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x