Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wentylacja

Instalacja wentylacyjna jest niezbędna w każdym domu. Celem jej działania jest zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza, choć sposoby wentylacji są różne. Każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony, które warto poznać.

Wentylacja
(fot. www.rekuperatory.pl)
W domu bez wentylacji nie da się mieszkać. Jej niedostatki mogą u nas powodować różne przykre objawy – wszystkim znane uczucie duszności, ale również bóle głowy, chroniczne zmęczenie itp. Nie chodzi tylko o brak tlenu. Sprzęty znajdujące się w pomieszczeniach (np. meble) i materiały, z których wykonano dom, wydzielają różne substancje, które w wyższych stężeniach, gdy pomieszczenia nie są odpowiednio wentylowane, mogą nam szkodzić.

Wymiana powietrza zapobiega również nadmiernemu wzrostowi wilgotności powietrza wewnętrznego. A wysoka wilgotność może prowadzić do trwałego zawilgocenia budynku i sprzyja jego zagrzybieniu.

Niektóre pomieszczenia muszą ze względu na swoje przeznaczenie spełniać szczególne wymagania odnośnie do wentylacji. Typowym przykładem są kotłownie i garaże.

Ile powietrza?

W starych domach, w których okna i drzwi były nieszczelne, a w pokojach znajdowały się piece, problemem była raczej zbyt duża i praktycznie niemożliwa do kontrolowania wymiana powietrza. Z czasem jednak budynki stawały się coraz bardziej szczelne i konieczne stało się określenie minimalnej intensywności wentylacji w pomieszczeniach.

Wedle obecnie obowiązujących przepisów powietrze powinno być usuwane w ilości co najmniej:
z kuchni z kuchenką:
– gazową – 70 m3/h,
– elektryczną – 50 m3/h,
z łazienki – 50 m3/h,
z oddzielnego WC – 30 m3/h,
z pomieszczeń pomocniczych bez okna (garderoba, spiżarnia itp.) – 15 m3/h,
z pokoi mieszkalnych, które oddzielają od kuchni lub łazienki więcej niż dwie pary drzwi (albo znajdują się na innej kondygnacji) – 30 m3/h.

Oczywiście taka sama ilość świeżego powietrza musi w tym czasie napływać do pozostałych pomieszczeń (sypialni, salonu itp.).

W typowym domu jednorodzinnym daje to w sumie około 200 m3/h.

W godzinach nocnych przepisy pozwalają zmniejszyć intensywność wentylacji, jednak nie więcej niż o 40%. Zaleca się także montaż w kuchniach i ewentualnie, także łazienkach urządzeń (wentylatorów wyciągowych), pozwalających okresowo zwiększyć strumień usuwanego powietrza do co najmniej 120 m3/h.

 

Jarosław Antkiewicz

Pełny artykuł w PDF: Wentylacja

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x