Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Termomodernizacja

Właściciele domów energooszczędnych nie martwią się wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Choć liczba takich szczęśliwców rośnie, to nadal większość właścicieli domów jednorodzinnych przed każdą zimą boryka się z perspektywą wzrostu kosztów ogrzewania. Na szczęście jest na to sposób – termomodernizacja.

Termomodernizacja
(fot. Rockwool)
Termomodernizacja obejmuje nie tylko ocieplenie budynku i wymianę okien ale również modernizację systemu grzewczego i wentylacyjnego. Trzeba jednak pamiętać, że usprawnień tych nie można wykonać w dowolnej kolejności, np. najpierw wymienić kocioł, a potem okna i ocieplić ściany, gdyż po ociepleniu ścian i wymianie okien zmniejszy się zapotrzebowanie budynku na ciepło i do jego ogrzania wystarczy kocioł o znacznie mniejszej mocy. Czy każdy dom w Polsce można zmodernizować do poziomu budynku energooszczędnego? Technicznie – tak, ale nie zawsze jest to opłacalne ekonomicznie.

Aby mieć pewność, że nasz dom nadaje się do takiej termomodernizacji, najlepiej zasięgnąć rady specjalisty – audytora energetycznego (listy audytorów można znaleźć na stronach www.kape.gov.pl i www.zae.org.pl).

Wykonanie audytu energetycznego dla domu jednorodzinnego kosztuje ok. 1000 zł. Audytor oceni obecny stan budynku i zaproponuje optymalne rozwiązania mające na celu poprawę izolacyjności cieplnej budynku i jego zapotrzebowanie na energię, głównie tę potrzebną do ogrzewania.

Na czym polega termomodernizacja?

Kompleksowa termomodernizacja domu obejmuje wykonanie w następującej kolejności wymienionych prac:
ocieplenie przegród zewnętrznych – ścian zewnętrznych, dachu, podłogi na gruncie i/lub stropu nad piwnicą,
  • wymiana okien i drzwi,
  • modernizacja instalacji grzewczej,
  • modernizacja instalacji wentylacyjnej,
  • wyposażenie domu w instalację klimatyzacyjną (nie jest to warunek niezbędny, ale z uwagi na coraz bardziej upalne lato, częściej inwestorzy decydują się na montaż klimatyzacji).

Przeprowadzenie tych wszystkich prac wymaga sporych nakładów: w domu o powierzchni 150 m2 – to koszt minimum 50 tys. zł. Dobrą wiadomością jest to, że prace termomodernizacyjne można przeprowadzać etapami, ważne by zachować właściwą kolejność.

 

Joanna Dąbrowska

Pełny artykuł w PDF: Termomodernizacja

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x