Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2011

Grzejniki i ogrzewanie podłogowe

Większość obecnie budowanych domów ogrzewana jest za pomocą grzejników ściennych i ogrzewania podłogowego. Aby te dwa systemy dobrze ze sobą współpracowały, trzeba wiedzieć, czym się charakteryzują, z jakimi źródłami ciepła dobrze współpracują oraz w jaki sposób powinny być sterowane. By uniknąć kosztownych i uciążliwych napraw, należy również dopilnować fachowego montażu.

Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
(fot. Luxrad)
Chociaż powszechnie uważa się, że najwyższy komfort cieplny zapewnia ogrzewanie podłogowe, stosowanie grzejników ściennych ma także wiele zalet. Grzejniki mają małą pojemność wodną i można na nich zamontować zawory termostatyczne. Dzięki temu łatwiej jest nimi sterować niż podłogówką – ich temperatura zmienia się szybko, dopasowując do chwilowego zapotrzebowania na ciepło, a to oznacza oszczędność energii, a więc mniejsze wydatki na ogrzewanie domu.

Grzejniki ścienne

Płytowe – najbardziej popularne, wykonywane ze stali, w wersji z ożebrowaniem konwekcyjnym i bez niego. Mogą pracować w instalacjach nisko- i wysokotemperaturowych, a ich temperatura jest zbliżona do temperatury wody płynącej w instalacji.

 

Konwektory, czyli grzejniki konwektorowe – najszybciej ze wszystkich grzejników reagują na zmieniające się zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu, zwiększając lub zmniejszając moc grzania. Oddają ciepło prawie wyłącznie przez konwekcję, dzięki czemu mają dużą moc grzewczą w stosunku do powierzchni, zajmują zatem niewiele miejsca. Mają też małą pojemność wodną, a im mniejsza jest pojemność wodna, tym szybciej urządzenie nagrzewa się i stygnie. Dzięki temu pomieszczenie nie jest przegrzewane, a my oszczędzamy na zużyciu paliwa. Temperatura obudowy grzejnika jest niska (najczęściej 40–60°C) przy temperaturze czynnika grzewczego wynoszącej nawet do 90°C.

 

Grzejniki konwektorowe są lekkie, dzięki czemu można je wieszać nawet na ścianach o niewielkiej wytrzymałości.

 

Rozkład temperatury w pomieszczeniu ogrzewanym konwektorami nie jest jednak korzystny – ciepłe powietrze gromadzi się pod sufitem, a chłodniejsze – przy podłodze (jest ono dużo chłodniejsze niż w pomieszczeniu ogrzewanym grzejnikami płytowymi). Bardzo trudno też się je czyści, ponieważ wewnątrz mają gęsto ułożone cienkie blaszki przekazujące ciepło.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 10/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!