Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Montaż drzwi wewnętrznych

Montaż drzwi wewnętrznych nie stawia wykonawcy tak surowych wymogów, jak montaż okien, bo nie trzeba tu uwzględniać różnicy temperatury wewnątrz i na zewnątrz domu. Niemniej jednak własnoręczny montaż to ambitne wyzwanie, więc prace najlepiej zlecić fachowcom.

Przed montażem

Montaż drzwi wewnętrznych
(fot. Drew-Holtz)
Montaż drzwi wewnętrznych przeprowadzamy z reguły w wykończonych już pomieszczeniach, z gotową podłogą oraz otynkowanymi i pomalowanymi ścianami. Zanim kupimy i zamontujemy drzwi, musimy zmierzyć szerokość i wysokość otworu drzwiowego, grubość muru, a także ustalić kierunek otwierania skrzydeł (odpowiednio do tych parametrów dobieramy drzwi i ościeżnice).

Wymiary ościeża. Szerokość otworu drzwiowego musi być co najmniej 10 cm większa od szerokości drzwi (modułowe szerokości drzwi to 70 cm, 80 cm, 90 cm i 100 cm), ponieważ wokół ościeżnicy musi pozostać 2–3-cm szczelina montażowa. Jeśli wysokość otworu drzwiowego wynosi 205–210 cm, nie będzie problemu z dopasowaniem standardowych drzwi, choć dopuszczalne jest także nieznaczne skrócenie ościeżnicy i skrzydła, jeśli pozwala na to jego konstrukcja.

Grubość muru. W przypadku zakupu tzw. ościeżnicy uniwersalnej grubość muru nie ma znaczenia, bo można ją zamontować przy ścianie o dowolnej grubości. Jeśli natomiast zdecydujemy się na ościeżnicę regulowaną, musimy dobrać model o takim zakresie regulacji, aby pasował do naszej ściany.

Kierunek otwierania drzwi. Zależnie od planowanego kierunku otwierania skrzydeł, wybieramy drzwi lewe lub prawe. Drzwi lewe to takie, w których zawiasy widzimy po lewej stronie (stojąc od strony ich umieszczenia), natomiast drzwi prawe zawiasy mają po prawej stronie. Drzwi licują się z powierzchnią ściany tylko od strony zawiasów – zapewnia to pełne ich otwarcie i możliwość zdjęcia z zawiasów.

 

Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 10/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x