Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Rynny z PVC

Rynny niezbędne są w prawie każdym domu. Wybór systemów rynnowych jest duży. Najczęściej inwestorzy wybierają rynny z PVC, są bowiem niedrogie i dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, łatwo więc dobrać je do koloru pokrycia.

Do produkcji rynien z PVC wykorzystywany jest utwardzony polichlorek winylu wzbogacony o dodatki, podnoszące wytrzymałość mechaniczną oraz uodporniające go na działanie promieni UV. Ponieważ są barwione w masie, nawet po głębokim zarysowaniu, uszkodzone miejsce pozostają niewidoczne. Plastikowe rynny są odporne na korozję i niekorzystne warunki atmosferyczne. Charakteryzują się jednak stosunkowo wysoką rozszerzalnością temperaturową, co oznacza konieczność łączenia, umożliwiającego swobodne zmiany wymiarów wraz z wahaniem temperatury. Służą do tego celu specjalne uszczelki z tworzywa EPDM.

Montaż jesienią i wiosną należy wykonywać ze szczególną ostrożnością, ponieważ w temperaturze poniżej 0°C PVC staje się kruche. Na bardzo skomplikowane dachy, na których nie wystarczą standardowe elementy systemu (na przykład narożniki), można zamówić poszczególne elementy wg indywidualnego projektu (część firm wytwarzających systemy rynnowe z PVC oferuje taką usługę). Niestety znacznie podniesie to koszty orynnowania.

Trwałość systemów rynnowych z PVC oceniana jest na około 50 lat.

Dobór orynnowania

Podstawą sprawnie działającego systemu rynnowego jest właściwy dobór średnicy i ilości rynien oraz rur spustowych do powierzchni i geometrii dachu.

W projekcie architektonicznym domu powinny być zawarte informacje o przekrojach rynien i rur spustowych oraz lokalizacji odpływów. Przy doborze wymiarów orynnowania pomocne będą tabele zamieszczone w katalogach producentów, dzięki którym można wytypować rynny odpowiednie do powierzchni odwadnianej połaci dachowej i rozmieszczenia rur spustowych.

By precyzyjnie dopasować rozmiar orynnowania, bierze się pod uwagę przewidywaną wielkość opadów w danym rejonie oraz tzw. efektywną powierzchnię dachu (EPD). W dachach płaskich i tych o nachyleniu poniżej 20º i powyżej 50º odpowiada ona powierzchni połaci dachowej, natomiast w pozostałych dachach spadzistych wylicza się ją ze wzoru: EPD = (W + H/2) • L, gdzie:

W – połowa szerokości rozpiętości dachu;
H – wysokość dachu, od kalenicy do linii okapów;
L – długość okapu.

Wynik obliczeń porównuje się z wydajnością systemów rynnowych zawartych w tabelarycznych zestawieniach producentów i dopasowuje rozmiar orynnowania. Najłatwiej dobrać rynny i rury spustowe do dachu dwuspadowego.

Joanna Dąbrowska
fot. Scala Plastics

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x