Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Przygotowanie ogrodu do zimy

Jesień to nie pora na odpoczynek ogrodnika. Na zewnątrz czekają prace pielęgnacyjne i porządkowe. Rośliny co prawda przechodzą powoli w stan spoczynku, lecz trzeba je przygotować do zimy i nie zaszkodzić im poprzez niefachowe nawożenie czy przycinanie. Zobacz, czego robić nie wolno, a co jest konieczne, by ogród odrodził się wiosną.

Choć pogoda nie zawsze dopisuje, zamiast siedzieć z założonymi rękami, zabierzmy się za ogrodowe porządki. Nie są ani trudne, ani kosztowne. Pamiętajmy, że nie tylko rośliny, ale i oczko wodne oraz system nawadniający wymagają przygotowania na nadejście mrozów.

Podlewajmy zimozielone drzewa i krzewy, by mogły zgromadzić zapas wody

Jeśli jesienią przyroda nie wyręcza nas w podlewaniu ogrodu, szczególnie nowo posadzonym drzewom i krzewom (sadzić możemy do połowy listopada) należy zapewnić odpowiednią ilość wody. Starsze i głębiej ukorzenione egzemplarze pobiorą ją z głębszych warstw gleby, chociaż i te warto starannie podlać. Także rośliny zimozielone(różaneczniki, azalie, bukszpany, pierisy, potrzebują systematycznego nawadniania jesienią – muszą bowiem zwiększyć zapas wody, bo będą rosły również zimą, w okresie wysuszających wiatrów i mrozów. Później, podczas okresowych odwilży, też podlewamy gatunki zimozielone, aby mogły uzupełnić niedobór wody w tkankach.

Nawieźmy rośliny – wiosną nie zabraknie im składników pokarmowych

Wokół posadzonych jesienią drzewek owocowych rozłóżmy obornik (naturalny nawóz organiczny) – stosuje się go co 3–4 lata. Po rozrzuceniu przekopmy glebę. Na grządkach pod warzywa można zastosować obornik lub fosforowe i potasowe nawozy mineralne. Mrozoodporność murawy zwiększymy, używając wieloskładnikowych mieszanek nawożenia. silnego wzrostu trawy, za to – dzięki zwiększonej dawce fosforu oraz potasu – wzmacniają jej system korzeniowy i poprawiają wytrzymałość na niską temperaturę. Uzupełnieniem nawozów może być ziemia kompostowa – nawóz organiczny, który rozrzuca się cienką warstwą na powierzchni trawnika.

Małgorzata Kolmus
fot. Gardena

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x