Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dom dla gości

Ponadstuletniego drewnianego domu parafialnego proboszcz chciał się pozbyć z przykościelnego terenu, ponieważ przeniósł się do wybudowanego tuż obok nowego, murowanego. Lucyna i Arek, mieszkańcy i propagatorzy kultury Podlasia, przenieśli ten zabytkowy obiekt polskiej architektury do siebie, do Zaborka nieopodal Janowa Podlaskiego.


Lucyny i Arka nie przestraszył fakt, że drewniana plebania jest objęta ochroną konserwatora zabytków. Wręcz przeciwnie, dla nich oznaczało to, że ratują prawdziwy skarb podlaskiej drewnianej architektury, datowany na 1880 r. Troskliwie rozebrali budynek i oznakowali jego części, a następnie przewieźli na swoją działkę, pokonując odległość 80 kilometrów. Na miejscu pieczołowicie odtworzyli bryłę, a tam gdzie trzeba było, zrekonstruowali zniszczone fragmenty oraz uzupełnili brakujące. A mieli co robić, bo rozłożysta plebania ma wymiary 21 x 13 m, a do tego na dłuższych elewacjach ganek oraz werandę, ozdobione balustradami i drewnianymi „koronkami”.

Staranna rozbiórka

O pięknej zabytkowej plebanii Arek dowiedział się od konserwatora zabytków, do którego zwrócił się z pytaniem, czy jest gdzieś w okolicy ładny drewniany dom, który można przenieść.

Lilianna Jampolska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x