Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ocieplanie ścian

Wydatki na ogrzewanie stanowią kluczową pozycję wśród kosztów utrzymania domu. Aby je ograniczyć, warto zadbać o prawidłowe zaizolowanie ścian. Przez przegrody ucieka bowiem z budynku znaczna ilość ciepła. Nakłady poniesione na termomodernizację zwrócą się więc dość szybko.


Wiele domów nie spełnia obecnie standardów izolacyjności termicznej. Dotyczy to przede wszystkim budynków wzniesionych 20–30 lat temu i starszych, kiedy maksymalna dopuszczalna w przepisach izolacyjność cieplna była znacznie niższa, niż obecnie. W latach 60. wartość współczynnika przenikania ciepła ścian U wynosiła 1,16 W/(m2.K), trzy dekady temu – 0,75 W/(m2.K), a obecnie jest to 0,25 W/(m2.K). Dla porównania, izolacyjność obustronnie otynkowanej (2×2 cm) ściany z pełnej cegły o grubości 25 cm, po uwzględnieniu oporów przejmowania ciepła, wynosi ok. 1,84 W/(m2.K). Żeby osiągnąć wymagania polskich przepisów, taką przegrodę należałoby ocieplić 15-centymetrową warstwą styropianu lub wełny mineralnej o współczynniku przewodności cieplnej λ równym 0,04 W/(m.K).

Analiza energetyczna budynku

Aby termomodernizacja była inwestycją opłacalną, nie wystarczy jednak przykleić warstwy styropianu lub wełny. Prace remontowe należy poprzedzić zleceniem wykonania audytu energetycznego budynku i dopiero potem dobrać optymalny sposób ocieplenia. Jego częścią jest badanie termowizyjne domu. Taka usługa nie jest droga, a pozwoli skutecznie wykryć miejsca, przez które ucieka najwięcej ciepła. Badanie polega na obserwowaniu przez kamerę termowizyjną promieniowania podczerwonego, emitowanego przez obiekt. Przeprowadza się je podczas sezonu grzewczego – różnica temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku musi wynosić co najmniej 15ºC. Efektem są termogramy – zdjęcia przedstawiające rozkład temperatur w różnych brawach (najczęściej kolory ciemne pokazują niskie, a jaśniejsze – wyższe temperatury). Firma przeprowadzająca badanie może też sporządzić raport, zawierający opis pomiarów wraz z wnioskami.

Badanie jest przydatne do przygotowania projektu termomodernizacji domu, w którym architekt określa odpowiedni materiał izolacyjny oraz technologię ocieplenia przegród. Poniżej opisujemy najpopularniejsze sposoby termomodernizacji ścian.

Norbert Skupiński
fot. Rockwool

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x