Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Rynny stalowe czy z PVC?

PYTANIE CZYTELNIKA
Planuję budowę domu. Właśnie jestem na etapie podejmowania decyzji, jakie orynnowanie zastosować, z jakiego materiału ma być wykonane, jakie ma mieć wymiary. Czym kierować się przy jego wyborze?


REDAKCJA
Najogólniej system odwodnienia dachu składa się z rynien, rur spustowych oraz akcesoriów do ich mocowania. Do dachu dwu- oraz czterospadowego najprościej jest dobrać rynny i rury spustowe. Trudniej, gdy dach jest wielopołaciowy lub płaski z przewidzianym odwodnieniem wewnętrznym. Orynnowanie może być wykonane z miedzi, aluminium, stopu cynkowo-tytanowego, stali albo tworzywa sztucznego. W tym artykule będzie mowa tylko o dwóch najpopularniejszych systemach w Polsce, stalowym i z PVC.

Jaki system wybrać, aby w trakcie użytkowania domu nie myśleć o rynnach, gdy nadejdą deszcze? Każdy system ma swoje zalety i wady, które inwestor powinien znać, zanim podejmie ostateczną decyzję.

Kolorystyka

Cały system orynnowania z tworzywa sztucznego jest barwiony w masie, czyli barwnik nanoszony jest nie tylko na wierzch materiału, ale dodaje się go do całej masy, z której produkowane są rynny. Dzięki temu w całym swoim przekroju mają one taki sam kolor i nie widać na nich zarysowań. Odmiennie wygląda budowa orynnowania stalowego. Składa się ono z warstw, których bazą jest ocynkowana blacha stalowa, pokryta zewnętrzną powłoką ochronną. Uszkodzenie tej powłoki, a zwłaszcza znajdującej się pod nią warstwy cynku rozpoczyna proces korozji stali. Szeroka gama oferowanych kolorów wyrobów, daje ogromne możliwości aranżacji.

Produkowane są również rynny z tworzywa sztucznego metalizowane, które wizualnie są bardzo trudne do odróżnienia. Zaletą ich jest to, że imitując różne metale, są od nich lżejsze i tańsze.

Należy pamiętać, że projektując, a potem budując dom, kreuje się przestrzeń na wiele lat. Z tego względu szczególnie istotnym czynnikiem staje się estetyka całego obiektu.

Karolina Banaszak
fot. Karolina Banaszak

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x