Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Rekuperatory

Wentylacja z odzyskiem ciepła coraz bardziej się upowszechnia i nie sposób wyobrazić sobie naprawdę energooszczędnego domu bez tego elementu. Jednak wybór odpowiedniego urządzenia wcale nie jest prostą sprawą. Nie obejdzie się też bez pomocy inżyniera, który zaprojektuje całą instalację.


W polskich domach wciąż dominuje wentylacja grawitacyjna. Jednak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacją, zyskuje coraz większą popularność.

Powodów jest kilka:
- rekuperator jest praktycznie nieodzownym elementem energooszczędnego domu. Nawet w budynku spełniającym jedynie narzucone przez prawo standardy ciepłochronności, wentylacja powoduje ok. 50% strat ciepła;
- intensywność wentylacji da się w pełni kontrolować i działa niezależnie od zmian warunków atmosferycznych (temperatura, wiatr);
- powietrze zewnętrzne może być dodatkowo filtrowane, co ważne np. dla osób uczulonych na pyłki roślin;
- wentylacja może współpracować z gruntowym wymiennikiem ciepła (GWC);
- ceny rekuperatorów i instalacji są niższe niż dawniej;
- przybywa doświadczonych wykonawców.

Jak to działa?

Potocznie mianem rekuperatora określa się centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła. Taka centrala jest jednym z elementów instalacji mechanicznej wentylacji nawiewno- wywiewnej, składającej się z sieci kanałów nawiewnych i wywiewnych, w których ruch powietrza wymuszają wentylatory. Wszystkie kanały zbiegają się w centrali, w której znajdują się wentylatory (nawiewny i wyciągowy), filtry oraz wymiennik ciepła (rekuperator), pozwalający odebrać ciepło z powietrza usuwanego i za jego pomocą podgrzać powietrze nawiewane.

W takim systemie nawiewniki okienne (oraz inne nieszczelności) są nie tylko niepotrzebne, ale nawet szkodliwe, bo utrudniają zrównoważenie strumieni powietrza usuwanego i dostarczanego. W domu z mechaniczną wentylacją nawiewno-wywiewną nie ma też kominów z pionowymi kanałami wentylacyjnymi. Potrzebna jest za to czerpnia i wyrzutnia powietrza wentylacyjnego.

Jarosław Antkiewicz
fot. Ensto Pol

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x