Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Podbitka dachowa

Podbitka dachowa, zwana też podsufitką, to zabudowa okapu, której zadaniem jest chronić krokwie i folię dachową przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi oraz ptakami i owadami. Ponadto to element, który wpływa na walory wykończeniowe dachu.

 

MATERIAŁ NA PODBITKĘ

Ostateczny efekt, konserwacja, koszt podbitki dachowej to elementy zależne od materiału, z którego jest wykonana. Najczęściej wybór pada na PVC i drewno, rzadziej na blachę.

PVC

Panele z tworzywa sztucznego, wykorzystywane do zabudowy okapu dachowego dostępne są m.in. jako:

komorowe o budowie jedno- lub dwuwarstwowej. Przy montażu tych drugich potrzeba mniej punktów mocowania, bo wykazują większą sztywność. Panele mają grubość 8–10 mm i szerokość 10 lub 30 cm.

pełne mają budowę dwuwarstwową. Warstwa zewnętrzna wykonana jest z twardego, a wewnętrzna ze spienionego PVC. Zakres dostępnych szerokości paneli jest duży i wynosi 4,5–40 cm.

sidingowe to typowe rozwiązanie w domach wykończonych oblicówką winylową. W sprzedaży są profile w postaci pojedynczych, podwójnych lub potrójnych listew o szerokości 10–12 cm i grubości 1 mm.

Podbitki z paneli PVC nie wymagają konserwacji; w razie potrzeby wystarczy je umyć wodą z dodatkiem środka antystatycznego. Ze względu na wiele możliwości wykończenia PVC, łatwo dopasować je do dachów i domów w różnych stylach.

Drewno

Na podbitki drewniane używa się przeważnie drewna krajowego – sosnowego, świerkowego lub modrzewiowego. Ich sztywność jest zbliżona do tej, którą uzyskują komorowe panele dwuwarstwowe. Listwy, przygotowywane najczęściej w zakładach stolarskich, przycinane są na dowolną długość i szerokość 9–16 cm; ich grubość to 17–22 mm. Zakończenia listew mogą mieć krawędzie proste lub wyprofilowane na pióro i wpust. Drewniane listwy powinny być odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane (optymalnie przed montażem) i co ok. 5 lat odnawiane. Podbitka drewniana najlepiej prezentuje się przy dachach tradycyjnych – dwuspadowych, pokrytych dachówką ceramiczną lub cementową.

Emilia Rosłaniec
fot. Plastivan

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x