Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Koszty inwestycyjne i eksploatacyjne domu energooszczędnego

Od numeru BD 1-2/2015 zaczęliśmy nowy cykl poradnikowy poświęcony energooszczędnemu budowaniu. Artykuły w formie odpowiedzi na pytania, najczęściej zadawane przez naszych Czytelników, dotyczą zagadnień związanych z budową domów oszczędnych, czyli tanich w eksploatacji, wygodnych i przyjaznych środowisku naturalnemu. Każdy numer wyjaśnia najważniejsze zasady energooszczędnego budowania i rozwiewa wszelkie wątpliwości.

 Koszty inwestycyjne i eksploatacyjne domu energooszczędnego

Dlaczego chcemy budować energooszczędnie?

Zdecydowana większość Polaków postrzega energooszczędne budowanie przede wszystkim jako sposób na obniżenie rachunków za eksploatację domu. I słusznie. W końcu nie budujemy domów pokazowych, ale takie, w których będziemy przez lata mieszkać i płacić za ich utrzymanie.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Stowarzyszenia „Białe murowanie” wśród osób, które wybudowały już dom, są w trakcie jego budowy lub planują to zrobić, wynika, że prawie 90% pytanych uważa energooszczędność materiałów użytych do budowy ścian za istotną, właśnie ze względu na przyszłe rachunki za ciepło. Jednak to zainteresowanie energooszczędnością jest raczej płytkie. Ponad połowa respondentów nie jest w stanie powiedzieć, jaki współczynnik przenikania ciepła U mają (lub będą mieć) ich domy. Uznają, że to sprawa projektanta.

Krótko mówiąc, niemal wszyscy jesteśmy zgodni, że energochłonność budynków jest ważna, lecz z konkretną wiedzą na ten temat jest znacznie gorzej. A bez wiedzy – trudno podejmować racjonalne decyzje i zbudować dom, który nie tylko będzie tani w utrzymaniu, ale i niezbyt drogi w budowie. W końcu raczej nie chodzi o to, żeby wydając 100 zł, zaoszczędzić 5 zł rocznie na kosztach eksploatacji. A warto zauważyć, że to właśnie oznacza prosty okres zwrotu wynoszący 20 lat.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Ceresit

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x