Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kotły i podgrzewacze

Sposób ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody jest sprawą kluczową głównie ze względu na komfort mieszkania w cieple oraz korzystania z bieżącej wody. Nie bez znaczenia są również późniejsze rachunki za zużycie energii, potrzebnej do wyprodukowania tego ciepła. Dlatego zakup odpowiednich urządzeń należy dobrze przemyśleć i koniecznie skonsultować z instalatorem, który weźmie na siebie odpowiedzialność za sprawne funkcjonowanie całej instalacji grzewczej.

Kotły i podgrzewacze
Kwestia wyboru źródła ciepła jest w każdym domu najważniejsza. W zasadzie od tego większość inwestorów zaczyna planowanie budowy domu. Dostępność do mediów często przesądza o zakupie działki, wiąże się bowiem np. z niemałymi kosztami związanymi z przyłączem do sieci gazowej. Dostęp do gazu przez większość inwestorów oceniania jest jako zaleta i możliwość ogrzewania budynku prawie bezobsługowym kotłem. Nie każda jednak lokalizacja posesji daje szansę na skorzystanie z tego nośnika. Wówczas alternatyw jest kilka, od najtańszego w eksploatacji, ale najmniej wygodnego w obsłudze kotła na węgiel, przez kocioł na gaz płynny lub olej (dość drogie w eksploatacji) po nadal drogą inwestycyjnie pompę ciepła (choć w tym przypadku oszczędności na rachunkach będą największe).

W przypadku wyboru nośnika ciepła nie tylko łatwość dostępu ma znaczenie. Istotne jest również to, czy w ciągu dnia obecny będzie dorosły domownik, który będzie mógł dołożyć opału. Oczywiście, w zależności od wyboru, potrzebna będzie lub nie, kotłownia o odpowiedniej wielkości i miejsce na magazynowanie opału – najlepiej, gdy można go trzymać w oddzielnym, ale przyległym do kotłowni pomieszczeniu.

Odmienne są też wymagania różnych urządzeń grzewczych odnoszące się do wielkości przewodów kominowych oraz ich odporności na działanie substancji zawartych w spalinach albo dymie.

Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Junkers

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x