Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

5 sposobów na... ogrodzenie

Naturalnym elementem wyznaczającym granice działki, ale też zapewniającym intymność i chroniącym przed niepożądanymi gośćmi jest ogrodzenie. Powinno ono nie tylko komponować się z charakterem posesji, ale także być solidne i estetyczne. Przedstawiamy pięć pomysłów na ogrodzenie, z których każde utrzymane jest w innym stylu.

Ogrodzenie
Podczas budowy domu zwykle zaczyna się od postawienia prowizorycznego ogrodzenia wokół placu budowy, co ma zniechęcić ciekawskich i utrudnić zadanie potencjalnym złodziejom. Ogrodzenie tymczasowe wykonuje się najczęściej z siatki, mocowanej do wkopanych w ziemię co 2,5–3 m betonowych lub metalowych słupków. Zabierając się do pracy warto pomyśleć też o szerokiej (powyżej 4 m), dwuskrzydłowej bramie, przez którą na posesję będą wjeżdżały ciężkie samochody z materiałami budowlanymi. Po zakończeniu robót takie prowizoryczne ogrodzenie łatwo można zdemontować, zastępując je solidnym, otaczającym całą posesję płotem, który będzie służył nam latami.

Docelowy parkan może być wykonany z różnych materiałów. Obecnie bardzo popularne są ogrodzenia z metalu, ogrodzenia drewniane w desek, bali, sztachet lub lameli, a także płoty z taniego i praktycznego PVC czy gabionów – metalowych koszy, wypełnianych otoczakami lub kruszywem kamiennym. Osobną grupę stanowią ogrodzenia murowane, które mogą być wykonane z cegły, kamienia czy prefabrykowanych, betonowych bloczków. Wielu inwestorów decyduje się też na różnego rodzaju rozwiązania mieszane, np. łączenie kamienia z drewnem lub cegieł z metalowymi panelami.

1. Uniwersalne drewno

Ogrodzenia z drewna, przeważnie z sosny, świerku bądź olchy, ewentualnie z coraz modniejszych kompozytów, pasują w zasadzie do każdego otoczenia. Szczególnie dobrze komponują się z domami o dworkowym charakterze oraz budynkami mającymi w elewacji drewniane elementy. Drewno dobrze współgra także z zielenią ogrodu. Płoty z drewna mogą mieć różną formę i być wykonane z elementów o różnym kształcie.

fot. otwierająca: Joniec

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x