Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dobudowa wiatrołapu

Dobudowa wiatrołapu nie musi być przedsięwzięciem bardzo kłopotliwym. W najprostszym wariancie, wystarczy przegrodzić fragment holu lekką ścianą i wstawić w nią drzwi wewnętrzne. Ale już zabudowa podcienia czy wzniesienie wiatrołapu w formie przybudówki oznacza poważną zmianę i wiąże się z dużym nakładem pracy i kosztów.

Dobudowa wiatrołapu
Wiatrołapem nazywamy pomieszczenie usytuowane między drzwiami wejściowymi a drzwiami prowadzącymi do części mieszkalnej domu. Przestrzeń ta pełni rolę śluzy, chroniącej wnętrze przed falami zimnego powietrza. W naszym kraju to stały element architektoniczny budynków. Inaczej jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy krajach skandynawskich, gdzie do domów wchodzi się zazwyczaj wprost do holu, a nawet do salonu. Ochronę stanowią tam solidne, podwójne drzwi, ewentualnie kurtyna powietrzna, która niweluje różnicę temperatur w strefie wejściowej.

Takie różnice w sposobie radzenia sobie z ochroną wejścia wynikają z pewnej tradycji, a nie uwarunkowań prawnych. W myśl obowiązujących w Polsce przepisów, wiatrołap nie jest bowiem obowiązkowym elementem domu.

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, mówi tylko, że wejście z zewnątrz do budynku i pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi należy chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza przez zastosowanie przedsionka, kurtyny powietrznej lub innych rozwiązań nieutrudniających ruchu. Jeżeli zależy nam na wiatrołapie, a w naszym domu takiego pomieszczenia nie przewidziano, musimy przebudować strefę wejściową.

Norbert Skupiński
fot. Ekodrewno

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x