Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Bramy garażowe

Najważniejszą cechą, na którą należy zwrócić uwagę wybierając bramę garażową, jest sposób jej otwierania. Inne istotne właściwości to metoda sterowania, termoizolacyjność oraz rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa.

 Bramy garażowe

Rodzaje bram garażowych

Ze względu na sposób otwierania bramy garażowe dzielą się na cztery typy: segmentowe, uchylne, rolowane i rozwierane. Wybór wariantu ma kluczowe znaczenie, ponieważ każdy garaż (i podjazd do niego) ma swoją specyfikę i może się okazać, że da się dopasować do niego tylko konkretny typ bramy.

Bramy segmentowe
To najpopularniejszy rodzaj bram garażowych. Tego typu modele składają się z kilku segmentów (stąd ich nazwa) – przeważnie od 3 do 6 – które są połączone zawiasami i zabezpieczone uszczelkami, chroniącymi przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Skrzydła wykonane są najczęściej ze stali ocynkowanej. Kolejną warstwę stanowi pokrycie z blachy stalowej, a na niej znajduje się wykończenie: tworzywo sztuczne, aluminium, drewno lub powłoka z farby proszkowej. Wnętrze skrzydła wypełnione jest przeważnie pianką poliuretanową lub styropianem, które pełnią rolę izolacji cieplnej i akustycznej.

Bramy segmentowe mogą być otwierane do góry lub na bok. W pierwszym wariancie skrzydło porusza się wzdłuż prowadnic zamocowanych pod sufitem, natomiast w drugim – zachodzi na ścianę garażu. Modele boczne są mniej popularne, ale dobrze pasują do niższych, lecz szerszych garaży. Zaletą bram segmentowych jest to, że zajmują mało miejsca – skrzydło nie wysuwa się poza obrys garażu, dzięki czemu można je montować przy krótkich podjazdach. Są też łatwe w obsłudze i szczelne, dlatego dobrze trzymają ciepło.

Z tego powodu polecane są do ogrzewanych garaży, ulokowanych w bryle domu. Bramy segmentowe można montować w otworze wjazdowym o dowolnym kształcie, np. z nadprożem w kształcie łuku. Przy czym wysokość tego elementu musi wynosić od 10 do 40 cm (w zależności od modelu bramy). Ponadto węgarek boczny musi mieć przynajmniej 10 cm szerokości. W sytuacji gdy elementy te są zbyt małe, można zastosować montażowe profile renowacyjne, czyli obudowy z blachy stalowej lub izolowane osłony, osadzane na ościeżnicach bocznych i nadprożowej.

Norbert Skupiński

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2015Zamów ten numer

Budujemy Dom 10/2015

W październikowym numerze budujemy Dom podpowiadamy, jak przeliczyć wszystkie potencjalne oszczędności w kosztach eksploatacyjnych i odnieść je do więcej...

Zobacz inne numery
Pozostałe artykuły
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe