Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Rekuperatory

W przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji, instalacja z odzyskiem ciepła dopiero zdobywa zwolenników. Ich liczba jednak szybko rośnie, ponieważ coraz bardziej upowszechnia się budownictwo energooszczędne, a trudno wyobrazić sobie naprawdę energooszczędny dom pozbawiony rekuperatora. Co prawda zakup takiego urządzenia jest dosyć kosztowną inwestycją, ale może przynieść spore oszczędności. Pod warunkiem, że dokonamy wyboru odpowiedniego sprzętu, a cała nasza instalacja zostanie dobrze zaprojektowana.


Rekuperatorem nazywamy centralę wentylacyjną, stosowaną w instalacjach mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. W skład centrali wchodzą następujące elementy:

  • wymiennik ciepła (czyli właściwy rekuperator) – to nim powietrze dostarczane do domu ogrzewa się od usuwanego;
  • wentylatory (nawiewny i wywiewny) – wymuszają przepływ powietrza przez wymiennik oraz w całej instalacji;
  • filtry oczyszczające powietrze;
  • sterownik – dzięki niemu możemy regulować intensywność wymiany powietrza;
  • obudowa mieszcząca wszystkie podzespoły, zapewniająca izolację cieplną i tłumiąca hałas towarzyszący pracy wentylatorów.

Centrala może być dodatkowo wyposażona w różne urządzenia zwiększające jej możliwości i wpływające na komfort obsługi. Przykładowo nagrzewnica wstępna służy do odszraniania wymiennika w niskiej temperaturze. Jako zabezpieczenie przed zamarzaniem może służyć także gruntowy wymiennik ciepła (GWC). Z kolei nagrzewnica komfortu podgrzewa powietrze trafiające do pomieszczeń. Wiosną i jesienią jej działanie może wystarczyć do dogrzania pomieszczeń, a w domach pasywnych całkowicie zastąpić odrębną instalację grzewczą.

Bypass (automatyczny lub ręczny) pozwala na ominięcie wymiennika przez strugi powietrza. Gdy temperatura w domu i na zewnątrz jest zbliżona, obniża to zużycie prądu przez wentylatory, ponieważ opory przepływu są mniejsze. Niektóre centrale wyposażone są również w nowoczesny sterownik, np. współpracujący z czujnikami stężenia tlenku węgla, wilgotności itp.

Norbert Skupiński
fot. Sig (Brink)

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x