Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2016

Warstwowe ocieplenie dachu

Większość nowych domów jednorodzinnych ma poddasza użytkowe. Oznacza to, że ich dachy wymagają ocieplenia. Jednak ocieplona połać dachu to konstrukcja warstwowa, zawierająca nie tylko termoizolację.

W każdym domu z użytkowym poddaszem dach musi nie tylko zabezpieczać przed deszczem i śniegiem, ale również przed ucieczką ciepła. Wbrew pozorom nie wystarczy do tego pokrycie dachu i termoizolacja pomiędzy krokwiami. Potrzebne są jeszcze dodatkowe elementy, przede wszystkim chroniące całość przed zawilgoceniem.

DWA RAZY WEŁNA

Jako ocieplenie połaci dachu najczęściej stosuje się u nas wełnę mineralną – skalną (bazaltową) lub szklaną. Specjalne odmiany styropianu albo natryskiwana pianka poliuretanowa to również rozwiązania dobre, lecz zdecydowanie mniej popularne. O powszechnym stosowaniu wełny przesądza przede wszystkim fakt, że to materiał dobrze znany wykonawcom i dostępny w każdym składzie budowlanym. Ma jednak niezaprzeczalne zalety:

  • jest elastyczna, dzięki czemu z łatwością szczelnie wypełnia przestrzenie pomiędzy krokwiami, sprężystość jest przy tym cechą stałą, ruchy więźby nie powodują więc powstawania szczelin w ociepleniu;
  • łatwo się ją tnie przy pomocy noża; jest lekka, co ułatwia pracę i nie obciąża istotnie konstrukcji dachu;
  • jest niepalna, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo pożarowe.

Obecnie wełnę w połaci dachu układa się w dwóch, czasem nawet w trzech warstwach. Pierwszą warstwę pomiędzy krokwiami, drugą zaś w polach umocowanego poprzecznie do nich rusztu ze stalowych profili lub łat drewnianych. Dlaczego taki układ?

Jarosław Antkiewicz
FOT. DöRKEN DELTA FOLIE

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!