Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Instalacja grzewcza

Modernizacja instalacji grzewczej często oznacza po prostu wymianę kotła na nowy. Bywa połączona ze zmianą wykorzystywanego paliwa, może się łączyć z modernizacją całej kotłowni. Potem przychodzi czas na rury, komin i grzejniki... Kompleksowa modernizacja, chociaż uciążliwa i droga, przynosi duże korzyści w postaci obniżenia kosztów ogrzewania i podniesienia bezpieczeństwa użytkowania w samej kotłowni.

Modernizacja instalacji grzewczej często oznacza po prostu wymianę kotła na nowy. Bywa połączona ze zmianą wykorzystywanego paliwa, może się łączyć z modernizacją całej kotłowni. Potem przychodzi czas na rury, komin i grzejniki... Kompleksowa modernizacja, chociaż uciążliwa i droga, przynosi duże korzyści w postaci obniżenia kosztów ogrzewania i podniesienia bezpieczeństwa użytkowania w samej kotłowni.

grzewcza_11_07_150 
 (fot. Brugman)

Wymiana kotła jest potrzebna, gdy:

  • stare urządzenie jest wyeksploatowane i nie spełnia swojej funkcji;
  • dla obniżenia kosztów ogrzewania zmieniamy paliwo lub kocioł chcemy zastąpić sprawniejszym;
  • obsługa starego kotła zajmuje nam za dużo czasu i chcemy zastąpić go w pełni zautomatyzowanym;
  • ociepliliśmy budynek, a więc zmieniło się jego zapotrzebowanie na ciepło.
Najczęściej modernizujemy instalacje c.o. typu otwartego ze starym i nieekonomicznym kotłem na węgiel i żeliwnymi grzejnikami członowymi. Jeżeli w pobliżu domu nie ma sieci gazu ziemnego, możemy wybrać gaz płynny, olej opałowy albo paliwo stałe – w tym coraz bardziej popularną biomasę. O wyborze decyduje lokalizacja budynku i dostępność paliw.

Gdzie zamontować kocioł?

Kiedy zmieniamy paliwo ze stałego na gaz płynny lub olej opałowy, powinniśmy się liczyć z koniecznością przeróbek, które umożliwią składowanie nowego paliwa. Sprawa jest o wiele prostsza, gdy wymieniamy na nowy tylko stary kocioł gazowy, ponieważ wymagania dotyczące kotłowni są zazwyczaj spełnione.

Kocioł gazowy. Zarówno kocioł na gaz ziemny, jak i płynny można zamontować w dowolnym pomieszczeniu – nie tylko w kotłowni, ale także w kuchni lub łazience, dzięki czemu odzyska się pomieszczenie, które wcześniej było składem opału. Miejsce zamontowania kotła dostosowuje się do jego rodzaju:
  • urządzenie z otwartą komorą spalania wymaga kotłowni lub pomieszczenia nieprzeznaczonego na stały pobyt ludzi, do którego doprowadzona jest odpowiednia ilość świeżego powietrza niezbędnego do spalania. < Uwaga. Spaliny muszą być odprowadzane przez komin o długości min. 4 m.

  • kocioł z zamkniętą komorą spalania możemy wybrać, jeśli nie chcemy tracić miejsca na kotłownię, bo jest on tak skonstruowany, że powietrze potrzebne do procesu spalania pobiera nie z pomieszczenia, w którym się znajduje, ale z zewnątrz budynku tzw. przewodem powietrzno-spali- nowym. Jest ono zasysane rurą zewnętrzną, drugą zaś, umieszczoną współosiowo, usuwane są na zewnątrz spaliny. Kotły te są bezpieczniejsze od tradycyjnych, gdyż proces spalania jest w nich odizolowany od pomieszczenia. Ponadto kotły te można zabudować np. w ciągu szafek kuchennych.

Tomasz Pabur

Pełny artykuł w PDF: Instalacja grzewcza

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x