Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ochrona i zabezpieczenie domu - w pytaniach i odpowiedziach

To, co najwartościowsze: nasze myśli, doświadczenie i wiedzę, trudno ukraść. Jednak po wizycie złodzieja to nie strata telewizora, mikrofalówki i biżuterii boli najbardziej. Największe straty powstają w psychice. Widok zniszczeń, śladów obecności włamywaczy – zostaje w człowieku i boli. Czy można się przed tym ustrzec? Na najczęściej pojawiające się pytania odpowiada nasz ekspert Stefan Jerzy Siudalski.

Ochrona i zabezpieczenie domu - w pytaniach i odpowiedziach
Włamania, kradzieże, rozboje, oszustwa nie są wymysłem naszych czasów. Tak było i tak będzie, tyle że środki ochrony przed włamaniem czy nawet napadem, zwłaszcza te elektroniczne, rozwijają się tak samo szybko jak komputery, a na dodatek możliwości transmisji zarówno sygnałów alarmowych jak i przekazów z kamer są dziś praktycznie nieograniczone.

Wszystkie wymienione czynniki dają nam znacznie większe szanse, niż było to nawet 10–15 lat temu, aby skutecznie ochronić się przed stratami, a w najgorszym dla nas przypadku przynajmniej te straty można ograniczyć do minimum.

Ochrona kosztuje, ale rozsądnie wydane pieniądze zmniejszą nasze zagrożenie – to jest przecież rodzaj inwestycji – inwestycji w nasz spokój.

Propozycje zabezpieczeń w zależności od poziomu zagrożenia

Ułatwieniem w wyborze koncepcji ochrony będzie zapoznanie się z danymi zawartymi w tab. 2. Poszczególnym poziomom zagrożenia zostały przyporządkowane propozycje zabezpieczeń. Z tabeli tej można korzystać na dwa sposoby:

wybierając zabezpieczenia wg kolumny odpowiadającej zagrożeniu lub
dobierając zabezpieczenia z różnych kolumn, w taki sposób, aby suma punktów dodatnich przewyższyła sumę punktów ujemnych z tabeli zagrożeń.

Uwaga! Nie wszystkie komórki w tabeli mają przyporządkowane punkty – ma to miejsce w tych kolumnach, w których te zabezpieczenia nie są polecane np. ze względu na koszty niewspółmierne do wartości chronionej i zagrożenia.

Ponieważ przyjęty w tabeli podział ze względu na poziom zagrożenia nie może być traktowany jako sztywny, może się okazać, że w ostatecznej koncepcji ochrony pewne elementy ochrony będą wybrane z kolumny odpowiadającej mniejszemu lub większemu zagrożeniu, niż proponowane jest to dla obiektu. Może to wynikać np. z tego, że pewne miejsca w obiekcie będą mniej lub bardziej zagrożone niż jego pozostała część (np. miejsca niewidoczne). Istnieje też pewna wymienność elementów ochrony – jeśli zdecydujemy się w obiekcie o średnim zagrożeniu np. na wysoki płot, który będzie spełniał wymagania dla bardzo dużego zagrożenia a wjazd i furtka będą równie solidne, to można przecież w większości przypadków zrezygnować z dodatkowych mechanicznych zabezpieczeń drzwi i okien.

 

Opracowanie: Joanna Dąbrowska, Aleksandra Kuśmierczyk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x