Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2011

Wymiana posadzki

Nową posadzkę możemy ułożyć na starej lub po usunięciu starego pokrycia. Czasem konieczna jest zarówno wymiana posadzki, jak i głębszych warstw podłogowych. Zakres prac zależy więc głównie od stanu istniejącej podłogi, ale znaczenie ma także rodzaj planowanego wykończenia.

Wymiana posadzki
 (fot. Atlas)
Termin podłoga obejmuje układ kilku warstw umieszczonych na gruncie lub stropie, są to: izolacja, podkład, warstwa wyrównująca i warstwa wierzchnia, czyli posadzka. Jeśli posadzka uległa zniszczeniu lub po prostu nam się znudziła, ale jest w miarę równa, nie ugina się, dobrze trzyma się podłoża i nie ma ognisk zgnilizny, możemy ułożyć na niej nowe pokrycie.

 

Planując remont posadzki, trzeba oczywiście sprawdzić także stan pozostałych warstw podłogi – jeżeli wymagają remontu, przygotujmy się na to, że modernizowane pomieszczenia na dłuższy czas zostaną wyłączone z użytkowania.

 

Jeśli remont posadzki będzie dotyczył tylko niektórych pomieszczeń na danej kondygnacji, pamiętajmy o zachowaniu jednakowego poziomu podłogi na całej powierzchni (ewentualne progi nie powinny być wyższe niż 2 cm).

 

Grubość pokryć podłogowych, łącznie z warstwą mocującą, wynosi od 3 do 25 mm (warto o tym wiedzieć, gdy nową posadzkę chcemy ułożyć na starej). Trzeba też wziąć pod uwagę ewentualne wyrównywanie podłoża, bo znacząco może podnieść poziom podłogi. Jeśli zdecydujemy się na ocieplenie lub wyciszenie podłogi, to jej grubość zwiększy się o co najmniej 7–8 cm (przy ociepleniu podłogi na gruncie – o minimum 20 cm).

Nowa posadzka na starej

Panele laminowane, deski warstwowe i wykładziny dywanowe możemy ułożyć na każdym rodzaju starej posadzki (pod warunkiem że jest stabilna). Parkiet lub mozaikę klejone do podłoża można ułożyć na starych deszczułkach, natomiast możliwość pokrycia parkietem starych płytek ceramicznych zależy od tego, czy użyty klej zapewni wystarczającą przyczepność do szkliwionej powierzchni (powinna o tym informować instrukcja jego użycia). Ewentualnie można przeszlifować płytki szlifierką do kamienia i po odpyleniu przystąpić do układania parkietu.

 

Najlepszym podłożem pod płytki ceramiczne będą stare kafelki. Dość ryzykowne może być natomiast ułożenie ich na posadzce z desek lub na parkiecie, gdyż drewno „pracuje” i nie jest w pełni stabilnym podłożem. Na podłogach drewnianych nie można kłaść wykładzin z PVC, gdyż uniemożliwiają one odparowanie wilgoci, co w przypadku przedostania się wody pod wykładzinę skutkuje gniciem drewna.

 

Redakcja BudujemyDom

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!