Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kabiny prysznicowe z hydromasażem

Gdy słyszymy słowo „hydromasaż”, najczęściej przed naszymi oczami stają wypełnione bąbelkami balie z salonów spa, zaś zwrot „hydromasaż w domu” przywodzi na myśl wyposażoną w odpowiedni system wannę. Tymczasem, pod tymi hasłami kryją się również kaskady i bicze wodne, które spotkać można w tychże salonach oraz na dobrych basenach, a także ich domowy odpowiednik – prysznic z hydromasażem. W poniższym artykule przybliżamy możliwości takich systemów i prezentujemy zestawienie dostępnych na rynku produktów.

Kabiny prysznicowe z hydromasażem
(fot. TYLÖ-Koperfam)
Hydromasaż pod prysznicem może być doskonałym sposobem na relaks nie tylko dla posiadaczy niewielkich łazienek. Jest to bowiem rozrywka zupełnie innej natury niż ten w wannie. Jego działanie lecznicze dotyczy przede wszystkim układu krążenia, skóry oraz układu odpornościowego (zwłaszcza w przypadku masażu o zmiennej temperaturze strumienia wody).

Istnieją dwa podstawowe sposoby, żeby móc się nim cieszyć. Można w dowolnej kabinie prysznicowej albo nawet nad osłoniętą parawanem wanną, zainstalować tzw. panel prysznicowy z hydromasażem. Jest to rozwiązanie najtańsze i najprostsze w montażu – można zrealizować je w dowolnej, już wykończonej łazience, bez konieczności skuwania płytek. Ma ono jednak niestety znacznie mniejsze możliwości niż droższa alternatywa, jaką jest, sprzedawana jako kompletny moduł, kabina prysznicowa z funkcją hydromasażu.

Panel prysznicowy z hydromasażem

Na panel prysznicowy z hydromasażem składa się wysoka na 100 do nawet 210 cm, najczęściej szklana, aluminiowa lub wykonana z tworzywa sztucznego płyta, na której umieszczony jest panel sterowania i dysze natryskowe; słuchawki prysznicowe i ukryty za płytą mechanizm urządzenia: bateria, przewody połączeniowe, ewentualnie automatyka i termostat. Niekiedy obok płyty umieszczony jest także drążek, na którym na regulowanej wysokości można wieszać jedną ze słuchawek – tak jak ma to miejsce w przypadku zwykłego prysznica. Jeśli zaś słuchawki są dwie, druga jest zazwyczaj zamontowana na stałe bądź na wysięgniku w górnej części panelu – nazywa się ją wówczas głowicą prysznicową. Oprócz tego panel może być wyposażony w półki, lustra, podświetlenie, czy siedzisko.

Dysze. Czynnikiem masującym jest woda, wypływająca pod ciśnieniem z dysz urządzenia. W układzie takim nie ma jednak pompy, przez co istotnym ograniczeniem możliwości hydromasażu staje się ciśnienie wody w naszej instalacji. Typowo więc, w panelach tego rodzaju znajdziemy od trzech do ośmiu dysz – gdy jest ich więcej, zazwyczaj nie wszystkie mogą pracować jednocześnie. Najczęściej dysze umieszczone są w dwóch symetrycznych, pionowych pasach, po obu stronach panelu; rzadziej spotyka się jeden pas centralny. Oprócz tego bywają montowane również w dolnej części panelu – służą wówczas do masażu stóp. Rozmieszczenie dysz nie jest przypadkowe. Zdaniem fizykoterapeutów masowane powinny być bowiem konkretne punkty na ciele – najlepiej mięśnie położone symetrycznie po obu stronach kręgosłupa, nie zaś sam kręgosłup. Dysze w bardziej zaawansowanych modelach są więc ruchome, co pozwala precyzyjnie dopasować kierunek wypływu wody do danej sylwetki.

Od dysz zależy również charakterystyka masującego nas strumienia.

 

Krzysztof Chrząszcz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x