Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Sauny

Jeśli chcemy zahartować organizm przed okresem przeziębień i chłodów, oczyścić go z toksyn i stresu, a przy okazji stracić trochę na wadze, zbudujmy w domu saunę. Gorące powietrze może zdziałać cuda! Wiedzą coś o tym Finowie, od wieków stosujący tego rodzaju terapię i relaks. Czytelnicy Budujemy Dom opowiedzieli nam dlaczego, w jaki sposób i za ile zbudowali w swoich domach saunę. Nikt z wypowiadających się nie żałuje tej inwestycji.

Sauny
(fot. Sauny fińskie)
Nie wszyscy potencjalni użytkownicy sauny mogą korzystać z jej różnorakich dobrodziejstw. Ostrożność powinny zachować osoby z nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca i skóry, ale konsultacja z lekarzem często przynosi i takim pacjentom dobre wiadomości. Wszystko zależy bowiem od rodzaju sauny, temperatury, wilgotności i czasu spędzonego w gorącym powietrzu.

Jedna z wypowiadających się czytelniczek, znająca obyczaje Finów i mieszkająca jakiś czas w Finlandii, zaobserwowała, że w tym kraju z sauny przez cały rok korzystają całe rodziny. Do sauny chodzą dzieci, dorośli, osoby starsze, a nawet kobiety w ciąży. Nigdy jednak nie przekraczają granic zdrowego rozsądku. Dzieci i osoby starsze siadają na dolnych ławach, gdzie jest znacznie chłodniej, niż na górnych.

Chodzi o to, by seanse w saunie odbywały się w najbardziej komfortowej dla użytkowników temperaturze i wilgotności powietrza. Mają służyć głównie oczyszczeniu ciała i umysłu, a nie powodować złe samopoczucie, lub co gorsze, utratę zdrowia.

JAK SIĘ ODBYWA KĄPIEL W SAUNIE

Do sauny wchodzi się na 8 do 15 minut, a po ogrzaniu ciała do temperatury 40–41 stopni i wypoceniu toksyn, wychodzi się na zewnątrz, aby wziąć zimny prysznic. Oblewa się najpierw stopy, nogi a potem tułów i głowę. Prysznic powinien trwać od 5 do 15 minut. Potem należy odpocząć, najlepiej w pozycji leżącej, około 10–20 minut. Przy saunie i prysznicu zaleca się więc zaplanowanie odpowiedniego pomieszczenia relaksacyjnego, najlepiej z wygodnymi leżankami. Po krótkim wypoczynku wraca się do sauny, powtarzając wszystkie czynności najwyżej dwa razy.

Podczas odbywania seansu w saunie ważne jest zachowanie następującej zasady – im wyższa jest temperatura, tym krótszy czas przebywania w pomieszczeniu, a dłuższy ochładzania się pod prysznicem.

Przed rozpoczęciem seansu w saunie należy porządnie umyć całe ciało, a po wejściu do niej, usiąść lub położyć się na ręczniku z lnu lub bawełny.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x