Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ocieplanie ścian zewnętrznych

Straty ciepła to jeden z największych problemów mieszkańców domów jednorodzinnych. Kwestia ta szczególnie dotyczy właścicieli budynków stawianych ponad 20 lat temu, kiedy to wymogi dotyczące maksymalnej dopuszczalnej izolacyjności cieplnej były znacznie wyższe niż obecnie. Od 1997 roku obowiązują przepisy, wg których wartość U ścian warstwowych nie może przekraczać 0,3 W/(m2•K), w 1983 roku wartość ta była ponad dwukrotnie wyższa i wynosiła 0,75. Remontując dom, warto więc dążyć do uzyskania obecnych standardów, mających na celu oszczędzanie energii w dużo większym stopniu, niż to było 30 lat temu.

Ocieplanie ścian zewnętrznych
(fot. Termo Organika)
Poprawienie izolacyjności ścian obniży znacząco rachunki za ogrzewanie i poprawi komfort cieplny mieszkańców. By jednak tak się stało, warto do termomodernizacji domu podejść z głową i zlecić wykonanie audytu energetycznego i badania termowizyjnego budynku.

Na podstawie wyników analizy specjalista sprawdzi, jakiego rodzaju inwestycja będzie najbardziej opłacalna – wymiana okien i drzwi, ocieplenie ścian i połaci dachu, czy może nowoczesny kocioł lub też wszystkie wymienione elementy. Wyniki analizy obecnego zapotrzebowania budynku na ciepło oraz zdjęcia termowizyjne najczęściej jednak wykazują, że niezbędne jest ocieplenie domu. Służą też do obliczenia optymalnej grubości ocieplenia oraz wskazania miejsc, przez które ucieka najwięcej ciepła, i które w związku z tym wymagają szczególnie starannego ocieplenia.

Audyt stanowić będzie również podstawę do projektu termomodernizacji, ale może być także podstawą do uzyskania prawa do premii, w ramach ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Listy uprawnionych audytorów można znaleźć między innymi na stronie internetowej Zrzeszenia Audytorów Energetycznych (www.zae.org.pl) lub Krajowej Agencji Poszanowania Energii (www.kape.gov.pl). Wykonanie audytu energetycznego kosztuje 1–2 tys. zł, ale zwraca się z nawiązką, bo pozwala zoptymalizować koszty całego remontu, w tym przede wszystkim ocieplenia ścian.

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2012Zamów ten numer

Budujemy Dom 11-12/2012

Tradycyjnie listopadowe wydanie naszego miesięcznika jest niemal w całości poświęcone remontom i modernizacjom. Wydawałoby się, że jest to tematyka więcej...

Zobacz inne numery
Pozostałe artykuły
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe