Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Modernizacja instalacji elektrycznej

Stara instalacja elektryczna jest często przeciążona, niewygodna i nie odpowiada dzisiejszym standardom bezpieczeństwa. Zakres prac remontowo-modernizacyjnych zależy od tego, jaki jest jej stan i czy decydujemy się na wykonanie bruzd w tynku na ścianach i sufitach.

Modernizacja instalacji elektrycznej
(fot. Ospel)
Każdy remont powinniśmy zacząć od rzetelnego zbadania stanu istniejącego. Znając dokładnie sytuację będziemy mogli zadecydować, jakie elementy instalacji wymagają natychmiastowej zmiany, a co ewentualnie może poczekać na później. Od razu podpowiadamy, co stare elementy instalacji różni od dzisiejszych standardów.

Stare przyłącze, nowe obciążenie

Jeśli po remoncie planujemy montaż urządzeń elektrycznych dużej mocy – podgrzewaczy elektrycznych, pieców akumulacyjnych lub innego ogrzewania elektrycznego, to pierwszym zadaniem elektryka powinna być kontrola stanu przyłącza, a naszym – sprawdzenie przydziału mocy, zapisanego w umowie z zakładem energetycznym. Jeśli przewidywany chwilowy pobór mocy jest zbyt wysoki, to trzeba wystąpić z wnioskiem o zwiększenie limitu. Czasem, jeśli sieć niskiego napięcia jest w złym stanie lub przeciążona, możemy nie dostać zgody i należy wówczas zmodyfikować pierwotne plany modernizacji.

Problemem jest też zły stan przyłącza albo przyłącze wykonane jako jedno-, a nie trójfazowe (co zdarza się praktycznie tylko w bardzo starych budynkach). Wówczas trzeba złożyć wniosek o wykonanie nowego przyłącza i oczywiście o zwiększenie przydziału mocy.

Jakie mamy przewody?

Stare instalacje są często wykonane z przewodów aluminiowych. Zwykle przewody są dwużyłowe – ze wspólną żyłą ochronno-neutralną (oznaczaną PEN). Ich przekrój jest często zbyt mały, ponadto aluminium łatwo ulega utlenieniu i pęka w miejscach połączeń. Obecnie nie wolno stosować przewodów aluminiowych, jeśli przekrój żył jest mniejszy niż 10 mm2. Z technicznego punktu widzenia, zamiast starych przewodów aluminiowych, najlepiej byłoby położyć nowe miedziane. Jednak wiąże się to z wykonaniem bruzd w tynku we wszystkich pomieszczeniach, a przez to jest bardzo uciążliwe dla mieszkańców. Dlatego w dalszej części artykułu podpowiadamy, gdzie przewody trzeba koniecznie wymienić, a w jakich pomieszczeniach można je ewentualnie pozostawić, jeśli są w dobrym stanie.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2012Zamów ten numer

Budujemy Dom 11-12/2012

Tradycyjnie listopadowe wydanie naszego miesięcznika jest niemal w całości poświęcone remontom i modernizacjom. Wydawałoby się, że jest to tematyka więcej...

Zobacz inne numery
Pozostałe artykuły
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe