Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Podjazd na 6 sposobów

Podjazd można zbudować na wiele sposobów, zależnie od naszego budżetu oraz upodobań. Najbardziej popularne są nawierzchnie brukowane. Ale o ile bruk betonowy dostępny jest w przystępnej cenie, to kamienny i klinkierowy stanowi bardziej ekskluzywną opcję. Najtańszą nawierzchnię wykonamy z kruszywa. Niskobudżetowym rozwiązaniem jest także wybetonowanie podjazdu (lub jedynie dwóch pasów pod koła samochodów).

Podjazd na 6 sposobów
(fot. Semmelrock)
Na trwałość i estetyczny wygląd podjazdu największy wpływ ma właściwie wykonana podbudowa – źle przygotowane podłoże będzie się zapadać. Prace związane z wykonaniem podjazdu wymagają doświadczenia, fachowości i siły fizycznej, dlatego warto zlecić je wyspecjalizowanej ekipie,

Możemy zamówić kompleksową usługę, obejmującą projekt nawierzchni, wykopy, dowóz materiałów, ułożenie poszczególnych warstw nawierzchni i sprzątanie po wykonaniu prac. Dodatkowo dostajemy gwarancję na przeprowadzone prace i na materiał wykończeniowy. Koszt takiej usługi wynosi 90–150 zł/m2 (nie obejmuje oczywiście materiałów), ale w przypadku powierzchni poniżej 100 m2, firmy sporządzają wycenę indywidualną.

Koszt usługi obejmującej przygotowanie podbudowy pod brukowany podjazd dla samochodów osobowych (sama robocizna) wynosi przeważnie od 12 zł/m2, ułożenie kostki betonowej – 30–50 zł/m2, bruku klinkierowego – od 50 zł/m2, kostki granitowej – 55–100 zł/m2 (zależnie od wielkości kostki), płyt ażurowych – od 25 zł/m2, a krawężników – 15–27 zł/m.b.

Pamiętajmy, że im większa powierzchnia, tym taniej. Ponadto zapłacimy mniej, wybierając większą kostkę, w jednym kolorze – skomplikowane wzory zwiększają koszty.

Ceny najważniejszych materiałów do budowy poszczególnych warstw podjazdów są następujące:

- piasek ok. 40 zł/t;
- cement portlandzki ok. 500 zł/t;
- żwir biały dekoracyjny 100–150 zł/t;
- żwir na podbudowę ok. 60 zł/t;
- tłuczeń łamany 30–40 zł/t;
- geowłóknina 2–3 zł/m2.

Małgorzata Kolmus

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x