Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominy

Znaczny wpływ na właściwe funkcjonowanie oraz trwałość komina ma staranność jego wykonania i jakość użytych materiałów. Oprócz tego niezwykle ważne jest, by materiał ten był dostosowany do rodzaju gazów, jakie komin ma odprowadzać. Zatem już na etapie projektu domu należy zdecydować o rodzaju kotła i dobrać właściwy typ komina.

Kominy
(fot. Schiedel)
Tradycyjne kominy murowane coraz częściej zastępowane są przez kominy prefabrykowane. Ich montaż jest szybki i łatwy, a więc ryzyko popełnienia błędów przez wykonawcę jest niewielkie. Budowa komina murowanego jest natomiast pracochłonna. W przypadku kominów prefabrykowanych mamy też pewność właściwego doboru materiałów, ich jakości i dokładności wykonania poszczególnych elementów. Otrzymujemy też długą gwarancję (w przypadku usterek komina murowanego często zdarza się, że wykonawca obarczał odpowiedzialnością dostawcę materiału, a ten – wykonawcę).

Aby komin funkcjonował prawidłowo, musi być przede wszystkim szczelny, musi zapewniać odpowiedni ciąg, umożliwiający skuteczne odprowadzenie produktów spalania, a także – w przypadku kanałów wentylacji grawitacyjnej – dostateczną wymianę powietrza w pomieszczeniach.

Jaki kocioł, taki komin

Przepisy nakładają obowiązek spełnienia określonych wymagań dotyczących własności kanałów kominowych – szczególnie istotne jest zapewnienie odporności korozyjnej kanałów odprowadzających spaliny z kotłów olejowych i gazowych. Takie kanały wytwarzane są z kwasoodpornej stali lub ceramiki. Ponadto przekroje kanałów kominowych muszą być dostosowane do rodzaju i mocy urządzeń grzewczych, dlatego na etapie budowy komina musimy już wiedzieć, jaki typ kotła będzie z nim współpracował. Pozwoli to również na dopasowanie wysokości umieszczenia wlotu do kanału kominowego, a także sposobu doprowadzania powietrza potrzebnego do spa lania oraz odprowadzania skroplin.

Warto wiec pamiętać, że najpierw wybieramy kocioł, kominek, podgrzewacz wody, a następnie do niego dopasowujemy komin (chyba że wybierzemy ceramiczny komin uniwersalny o dużej średnicy kanału – 18–20 cm).

 

Małgorzata Kolmus

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2012Zamów ten numer

Budujemy Dom 11-12/2012

Tradycyjnie listopadowe wydanie naszego miesięcznika jest niemal w całości poświęcone remontom i modernizacjom. Wydawałoby się, że jest to tematyka więcej...

Zobacz inne numery
Pozostałe artykuły
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe