Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2014

Łazienki

Łazienki wymagają doprowadzenia instalacji wodnej, kanalizacyjnej i wentylacyjnej, dlatego nie należy zanadto mnożyć ich ilości w budynku jednorodzinnym. Warto natomiast usytuować je blisko innych „mokrych” pomieszczeń, tj. kuchnia, pralnia czy kotłownia. Po ustaleniu optymalnej dla rodziny ilości łazienek oraz ich lokalizacji i rozmiarów trzeba się skupić na ergonomicznym i estetycznym wyposażeniu. Jak z tym niełatwym zadaniem poradzili sobie nasi rozmówcy? Oto ich doświadczenia i podpowiedzi.


Wybierając projekt domu z katalogu, ma się z góry narzuconą ilość i wielkość łazienek oraz położenie w budynku. Warto jednak sprawdzić, czy metraż pomieszczeń sanitarnych jest odpowiedni do liczby przyszłych stałych użytkowników budynku i czy pomieści przynajmniej minimum programu funkcjonalnego potrzebnego dla rodziny. Nie bez znaczenia jest kształt łazienek, bo funkcjonalne wyposażenie wymaga przestrzeni na podłodze oraz na ścianach (tu liczy się wielkość i położenie okna). Projektując dom wspólnie z architektem, znacznie łatwiej jest „skroić” pod własne potrzeby wszystkie niezbędne pomieszczenia sanitarne.

PLANOWANIE

Ilość i powierzchnia łazienek Powierzchnia pomieszczeń sanitarnych w budynku jednorodzinnym powinna być proporcjonalna do jego powierzchni użytkowej, jak również do liczby stałych mieszkańców, ich stanu zdrowia i upodobań oraz częstotliwości nocowania gości. Na ustalenie ilości i rozmiaru łazienek ogromny wpływ ma poranne i wieczorne spiętrzenie czynności toaletowych, wykonywanych przez domowników w jednym czasie. Do rozładowania takich potencjalnych zatorów, w domu z dwoma lub trzema mieszkańcami wystarczą dwie łazienki – ogólna przy części dziennej oraz wspólna przy sypialniach. W domach dla czterech, pięciu osób, oprócz ogólnej łazienki w strefie dziennej, lepiej zaplanować dwie łazienki w części prywatnej – np. dla rodziców oraz wspólną dla dzieci. W domach, które zamieszkuje jeszcze liczniejsza rodzina, często urządza się dodatkowo pokój kąpielowy, łazienkę dla seniorów.

 

Tak jak w planowaniu kuchni i jej zabudowy, w łazienkach również liczy się prawidłowe dobranie oraz ergonomiczne ustawienie mebli oraz sprzętu. Koniecznie należy zapewnić użytkownikom wygodny dostęp do każdego ze składowych wyposażenia oraz dobrą komunikację między nimi. Obliczono, że dla ogólnodostępnej toalety z sedesem i umywalką minimalna wymagana powierzchnia to ok. 1,5 m2. Dla małej łazienki z prysznicem 2,5–4 m2. Natomiast dla łazienki z wanną – powyżej 5 m2.

Lilianna Jampolska
fot. Ravak

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!