Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Adaptacja poddasza

Uzyskanie dodatkowej powierzchni mieszkalnej bez ponoszenia poważniejszych wydatków to marzenie niemal każdego mieszkańca domu jednorodzinnego. Można to osiągnąć, adaptując nieużytkowe dotychczas poddasze, ale możliwości i koszty przebudowy zależeć będą przede wszystkim od wysokości strychu i lokalnych przepisów budowlanych.


Adaptacja poddasza na cele mieszkalne wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Nie ma przy tym znaczenia, jaki planujemy zakres robót i czy przeprowadzimy jedynie przebudowę wnętrza, zmieniając przeznaczenie pomieszczeń, czy zmienimy konstrukcję dachu i podwyższymy ścianki kolankowe. W każdym przypadku, niezbędny będzie projekt architektoniczno-budowlany.

Zanim zwrócimy się do architekta z prośbą o opracowanie projektu, musimy zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), w którym znajdziemy wymagania, jakie musi spełniać budynek znajdujący się na terenie objętym planem. Przy rozbudowie istotne będą ustalenia dotyczące m.in.:

  • liczby kondygnacji;
  • dopuszczalnej wysokości budynku;
  • kąta nachylenia i kształtu dachu;
  • rodzaju pokryć dachowych (jeśli panujemy podwyższenie domu i zmianę dachu). 


Jeżeli gmina nie ma MPZP dla obszaru, na którym stoi dom, musimy wystąpić o wydanie warunków zabudowy, które określą wymagania, jakie będzie musiał spełniać budynek po przebudowie. Wyciąg z MPZP lub warunki zabudowy będą podstawą do opracowania projektu adaptacji poddasza na cele mieszkalne.

Cezary Jankowski
fot. Isover

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x