Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2014

Adaptacja poddasza

Uzyskanie dodatkowej powierzchni mieszkalnej bez ponoszenia poważniejszych wydatków to marzenie niemal każdego mieszkańca domu jednorodzinnego. Można to osiągnąć, adaptując nieużytkowe dotychczas poddasze, ale możliwości i koszty przebudowy zależeć będą przede wszystkim od wysokości strychu i lokalnych przepisów budowlanych.


Adaptacja poddasza na cele mieszkalne wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Nie ma przy tym znaczenia, jaki planujemy zakres robót i czy przeprowadzimy jedynie przebudowę wnętrza, zmieniając przeznaczenie pomieszczeń, czy zmienimy konstrukcję dachu i podwyższymy ścianki kolankowe. W każdym przypadku, niezbędny będzie projekt architektoniczno-budowlany.

 

Zanim zwrócimy się do architekta z prośbą o opracowanie projektu, musimy zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), w którym znajdziemy wymagania, jakie musi spełniać budynek znajdujący się na terenie objętym planem. Przy rozbudowie istotne będą ustalenia dotyczące m.in.:

  • liczby kondygnacji;
  • dopuszczalnej wysokości budynku;
  • kąta nachylenia i kształtu dachu;
  • rodzaju pokryć dachowych (jeśli panujemy podwyższenie domu i zmianę dachu). 


Jeżeli gmina nie ma MPZP dla obszaru, na którym stoi dom, musimy wystąpić o wydanie warunków zabudowy, które określą wymagania, jakie będzie musiał spełniać budynek po przebudowie. Wyciąg z MPZP lub warunki zabudowy będą podstawą do opracowania projektu adaptacji poddasza na cele mieszkalne.

Redakcja BudujemyDom
fot. Isover

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!