Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Remont tarasu

Pojawianie się usterek na tarasie wynika z błędów wykonawczych, popełnionych na etapie jego wznoszenia, albo z zastosowania niewłaściwych materiałów. Naszych Rozmówców dotknęła konieczność remontowania tarasów, wcześniej wykonanych metodą na mokro, czyli na klasycznej betonowej płycie. Każdy z nich przeprowadził remont w inny sposób, ale tylko jeden rozebrał istniejącą konstrukcję i ułożył nową według technologii „na sucho”, z nawierzchnią z płyt betonu.

Remont tarasu

Układanie tarasowych desek kompozytowych na legarach: na gruncie
W celu uniknięcia późniejszych remontów tarasu, najważniejsza jest odpowiednia technologia budowy oraz staranność wykonania. Z punktu widzenia użytkownika, największe znaczenie w codziennej eksploatacji ma ładna i trwała nawierzchnia, ponieważ na niej się wypoczywa i właśnie po niej biegną trakty komunikacyjne na linii wnętrze domu-ogród.

Technologia budowy i staranność przygotowania wszystkich warstw są ogromnie ważne, ponieważ taras, nawet ten zadaszony, w ciągu roku podlega licznym naprężeniom, obciążeniom, zmianom temperatury i innym czynnikom atmosferycznym, jak słońce, deszcz, śnieg, promieniowanie UV, wiatr. Jeśli ten zewnętrzny element domu jest źle wykonany, może ulegać szybkiemu niszczeniu. W skrajnych przypadkach – wymaga naprawy nawet po kilku miesiącach eksploatacji. Dlatego trzeba dołożyć wszelkich starań, żeby był skonstruowany przy zachowaniu prawideł sztuki budowlanej oraz z odpowiednich materiałów.

W najlepszej sytuacji znajdują się ci użytkownicy, u których zakres remontu tarasu obejmuje jedynie naprawę fug i przytwierdzenie kilku obluzowanych płytek. W nieco gorszej są ci, u których trzeba wymienić całą istniejącą nawierzchnię i naprawić warstwy izolacyjne. Najwięcej czasu i środków finansowych pochłonie natomiast remont związany z modernizacją konstrukcji tarasu, warstw izolacji i nawierzchni.

Lilianna Jampolska
fot. Kopp

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x