Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Nowoczesne elewacje

Wygląd ścian zewnętrznych domu, zarówno nowego, jak i remontowanego, nie musi oznaczać ułożenia tynku w pastelowych kolorach. Coraz więcej inwestorów decyduje się na inne rozwiązania i odważnie łączy materiały. Od inwencji architekta i naszego poczucia estetyki zależy, czy pokusimy się np. o dość drogie i kłopotliwe w konserwacji, ale efektowne i naturalne drewno, czy też tańszą i niewymagającą żadnych zabiegów jego imitację. A może wzbogacimy elewację klinkierem lub płytkami betonowymi naśladującymi kamień? Przyciągające wzrok elementy nadadzą budynkowi indywidualny szlif.

Nowoczesne elewacje

Nowoczesne elewacje 

naturalnie... drewno

Obecnie elementy drewniane dekorujące elewacje są bardzo popularne. Wprawdzie w większości nie jest to preferowana dawniej oblicówka z drewna układana na całych ścianach, jedynie różnej wielkości deski, zdobiące fragmenty ścian: szczyty, lukarny, podbitkę dachu. Deski z odpowiednio przygotowanego i zaimpregnowanego drewna przytwierdza się do stelaża drewnianego (najtańszego i najpowszechniejszego), aluminiowego bądź stalowego – w razie uszkodzenia pojedynczej składowej, nie jest konieczny demontaż całości. Elementy łączy się na wpust i wypust lub zakład (przylgę). Prowadzi się je pionowo lub poziomo. Oblicówka pionowa jest trwalsza, bo łatwiej spływa po niej woda deszczowa.

Na elewacje najczęściej wykorzystuje się drewno sosny, świerku, cedru, modrzewia lub meranti. Co 4–5 lat okładzina taka wymaga oczyszczenia i ponownego zabezpieczenia przed wpływem czynników atmosferycznych. Do tego celu stosuje się impregnaty wnikające w głąb drewna. Chronią one również przed rozwojem grzybów i owadami. Wybór preparatów jest szeroki. Obejmuje produkty bezbarwne lub delikatnie nadające pożądany odcień. Można też zdecydować się na kryjące preparaty barwiące materiał na dowolny kolor.

Zwolennicy tradycyjnej architektury mogą zdecydować się na budowę domu z bali i drewno nie tylko na całej elewacji, ale również na ścianach i sufitach wewnątrz pomieszczeń.

Joanna Dąbrowska
fot. Cedral

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x