Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2016

Centralne odkurzanie

Niektórym inwestorom odkurzacz centralny wydaje się być zbędnym luksusem. W rzeczywistości to rentowna inwestycja. System nie tylko ułatwia sprzątanie, ale i podnosi wartość nieruchomości. Z pewnością nie powinno go zabraknąć w żadnym nowoczesnym domu. Jego montaż to wprawdzie odczuwalny wydatek (kilku tysięcy złotych), lecz można go przeprowadzić w dwóch odsuniętych w czasie etapach.

Za montażem systemu centralnego odkurzania przemawia przede wszystkim higiena i wygoda. Pracy urządzenia właściwie nie słychać, bo jest w pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub kotłowni. Podczas odkurzania żaden przewód elektryczny nie plącze się pod nogami. Pojemnik na śmieci opróżnia się bardzo rzadko – 3 do 4 razy w roku. Ponadto poprawnie wykonana i użytkowana instalacja jest czysta – powietrze przepływa przez rury z prędkością przynajmniej 100 km/h, więc zanieczyszczenia i zarazki nie mogą przywrzeć do ich ścianek.

 

Niepokój wzbudzają liczne przypadki skażeń w instalacjach klimatyzacji, jednak zagrożenie takie nie dotyczy instalacji centralnego odkurzania. Zasysane wraz z kurzem powietrze, po przefiltrowaniu, wyrzucane jest bowiem na zewnątrz budynku. Sprzątanie nie powoduje wzbijania kurzu w pomieszczeniu, zatem odkurzacz centralny jest szczególnie polecany do domów alergików. Ważne jest jednak właściwe dobranie poszczególne elementów systemu i fachowy montaż – według projektu. Poniżej przybliżamy najważniejsze kwestie, dotyczące jego rozplanowania i instalacji.

Jak działa system?

Najważniejszym elementem systemu centralnego odkurzania jest jednostka centralna – odkurzacz o dużej mocy, montowany w pomieszczeniu gospodarczym. W wybranych miejscach w domu montuje się gniazda ssące i łączy z jednostką systemem rur prowadzonych w podłogach i ścianach. Wzdłuż rur biegną przewody sterujące. System uruchamia się za pomocą włącznika znajdującego się w rączce węża.

 

Podczas pracy posługujemy się zatem lekkim, długim wężem oraz wybraną ssawką bądź szczotką. Nie musimy ciągnąć za sobą odkurzacza i przełączać go z gniazdka do gniazdka. Jednostka centralna pracuje z dużą wydajnością, dzięki czemu czas poświęcony na sprzątanie znacznie się skraca. Zassane powietrze jest oczyszczane w jednostce, a następnie usuwane rurą (tzw. wyrzutnią powietrza) na zewnątrz domu.

Małgorzata Kolmus
fot. Beam

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!