Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2016

Docieplenie dachu, wymiana pokrycia i orynnowania

Remont dachu wynika zwykle z potrzeby zagospodarowania poddasza lub dokonania w nim zmian, np. wstawienia okna połaciowego. Często do remontu zmuszają też usterki – zbyt duże ugięcie krokwi, nieszczelność pokrycia, uszkodzona obróbka blacharska czy kiepska termoizolacja poddasza. Przyczyn usterek może być wiele, a ich naprawa na ogół oznacza ułożenie nowego pokrycia. Nierzadko obejmuje również wymianę konstrukcji dachu.

Remonty dachu nie należą do łatwych. Są to głównie roboty na wysokości, czyli szczególnie niebezpieczne. W zależności od przewidzianych zadań, może się okazać, że będą potrzebni dekarze, cieśle albo wykonawcy zajmujący się wykończeniem. Zakres prac bywa szeroki i może okazać się, że będą potrzebne wszystkie ekipy.

 

Roboty związane z dachem najlepiej wyznaczyć na porę roku, gdy prawdopodobieństwo występowania opadów jest najmniejsze. Źle zaplanowane i poprowadzone mogą spowodować, że oprócz remontu dachu – trzeba będzie odnowić najwyższą kondygnację, ponieważ np. ulegnie zalaniu.

 

Remont dachu to kosztowna inwestycja, zazwyczaj z jej przeprowadzeniem inwestorzy się nie śpieszą, jednak są sytuacje, kiedy nie należy tych prac odkładać na później. Oto najważniejsze z nich:

  • pokrycie dachu jest nieszczelne i dach przecieka;
  • konstrukcja dachu jest za słaba i zbyt mocno ugięta;
  • obróbki blacharskie i orynnowanie są uszkodzone i nie odprowadzają skutecznie wody opadowej;
  • pokrycie dachu nie pasuje do ocieplonej i odnowionej elewacji.

Tomasz Rybarczyk
fot. Röben

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!