Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Izolacje termiczne i akustyczne

Płyty XPS o specjalnie wytłoczonej powierzchni są przydatne w ocieplaniu wieńców Materiały do ocieplania ścian piwnic muszą być odporne na zawilgocenie, obciążenia mechaniczne, a także na zmiany temperatury. Ponieważ wymagania stawiane takim materiałom są wysokie, ich wybór jest ograniczonyCzytelnik: Wkrótce zabieram się za dokończenie budowy, którą przerwałem w ubiegłym roku. Nikt nie potrafi mi jednoznacznie doradzić,...
Płyty XPS o specjalnie wytłoczonej powierzchni są przydatne w ocieplaniu wieńców
Materiały do ocieplania ścian piwnic muszą być odporne na zawilgocenie, obciążenia mechaniczne, a także na zmiany temperatury. Ponieważ wymagania stawiane takim materiałom są wysokie, ich wybór jest ograniczony

Czytelnik: Wkrótce zabieram się za dokończenie budowy, którą przerwałem w ubiegłym roku. Nikt nie potrafi mi jednoznacznie doradzić, czym ocieplić dom – co wybrać na ściany, a co ułożyć na poddaszu? Czy w różnych miejscach mogę dowolnie zastępować wełnę styropianem? Czy powinienem ulec stereotypom i na poddaszu ułożyć wełnę, a na stropie styropian?

Redakcja: Obydwa materiały służą do ocieplania domów, ale żaden z nich nie jest uniwersalny. W każdym domu są bowiem takie miejsca, w których królować powinna wełna oraz takie, gdzie na prowadzenie powinien wysunąć się styropian.

Rozstrzygnięcie dylematu – „Wełna czy styropian?” przypomina rozważania na temat wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy. Oba materiały mają zbliżoną termoizolacyjność i równie dobrze nadają się do stosowania w podobnych miejscach. Niestety, wskutek zaciekłej rywalizacji producentów niektóre, czasem naprawdę mało istotne, różnice zostały wyolbrzymione, choć nie mają aż tak dużego znaczenia w praktyce. Lobby wełny zarzuca styropianowi, że zjadają go gryzonie i że nie przepuszcza on pary wodnej, więc ocieplone nim ściany „nie oddychają”. Lobby styropianu zaś podkreśla, że wełna łatwo nasiąka wilgocią, a mokra traci właściwości termoizolacyjne, a także że jest dwukrotnie droższa od styropianu. Wiele jest w tych opiniach jeśli nie mitów, to sporej przesady. Warto więc odnieść się do tego bezstronnie, kierując się zdrowym rozsądkiem.

Jaka jest wełna a jaki styropian?

Aby dobrze wybrać, trzeba wcześniej poznać ich cechy i parametry. Wełna mineralna – powstaje dzięki rozdmuchiwaniu roztopionego kamienia (takie wyroby są żółtobrązowe lub zielonkawe) lub szkła (taka wełna ma jasnożółty kolor) na cienkie włókna. Styropian (polistyren ekspandowany – EPS) zaś powstaje wskutek ekspandowania, czyli spieniania polistyrenu, dzięki czemu ma budowę komórkową podobnie jak plaster miodu. Najczęściej jest biały. Grafit zawarty w niektórych płytach styropianowych zwiększa ich właściwości izolacyjne poprzez dodatkową absorpcję promieniowania cieplnego. Budowa polistyrenu ekstrudowanego (XPS) jest jednorodna i pozbawiona budowy typowo komórkowej. Płyty te – najczęściej kolorowe – mają lepsze parametry (znikomą nasiąkliwość i dużą odporność na ściskanie) niż styropian, ale, niestety, są droższe.

Dlatego nic dziwnego, że właściwości zupełnie innych materiałów mogą aż tak bardzo się różnić. Zarówno wełna jak i styropian mają izolować cieplnie i akustycznie, użytkownik powinien więc sprawdzić jedynie czy dany materiał sprawdzi się w konkretnym miejscu.

O izolacyjności cieplnej informuje współczynnik przewodzenia ciepła, który dla obu materiałów jest bardzo zbliżony, a więc to nie to tak naprawdę podlega ocenie. O wiele ważniejsza jest izolacyjność akustyczna, czyli ochrona przed hałasem, który może przenikać przez przegrody oraz przed dźwiękami uderzeniowymi. Te bardziej puszyste płyty czy maty z wełny mineralnej dobrze izolują dźwięki rozchodzące się w powietrzu, płyty twarde i półtwarde - dźwięki powstałe wskutek uderzenia. Styropian raczej słabo sobie radzi z dźwiękami rozchodzącymi się w powietrzu.

Wbrew ogólnej opinii styropian nie jest dobrym materiałem do izolacji akustycznej, a w niektórych warunkach może nawet przyczynić się do pogorszenia zdolności tłumienia dźwięków przez przegrodę. Jedynie styropian elastyczny może być użyty jako izolacja wyciszająca dźwięki uderzeniowe.

Wełna jest dość ciężka, jej konkurent – zdecydowanie lżejszy. Ponadto wełna nie jest zbyt trudna w obróbce, ale się pyli (łatwiej się ją tnie niż szlifuje).

Choć nasączona preparatem hydrofobizującym, jest dużo bardziej nasiąkliwa niż styropian, zmoczoną raczej trudno będzie wysuszyć. Styropian odznacza się niewielką nasiąkliwością, a po ewentualnym zawilgoceniu szybko wysycha.

Wełna jest odporna na wszystkie substancje chemiczne, styropian podda się np. benzynie czy olejom. Wełna sklasyfikowana jest jako materiał niepalny i oznaczona najwyższymi (najlepszymi) klasami – A1 i A2 w 7-stopniowej skali (od A1 do F). Szklana topi się powyżej 600°C, skalna – powyżej 1000°C. Styropian jest materiałem trudnozapalnym i samogasnącym (klasa E), topi się w temperaturze powyżej 80°C, płonie – od 350°C.

Styropian styropianowi nierówny, dlatego eksperci radzą kupować markowe produkty, które gwarantują ich wysoką jakość.

Monika Karda

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Izolacje termiczne i akustyczne
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x