Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominki

Jeśli chcemy, by był znaczącym źródłem ciepła, zdecydujmy się na kominek z wkładem lub kasetą, jeśli ma być używany okazjonalnie tylko do podgrzewania nastroju – może mieć otwarte palenisko. Jeśli natomiast ma ogrzewać cały dom, zamontujmy system DGP lub kominek z płaszczem wodnym.

Kominki
(fot. Kominki Kozłowski)
Kominek może być wykorzystywany do ogrzewania tylko okazjonalnie lub funkcjonować jako ważne – ale nie jedyne – źródło ciepła. Urządzenie o odpowiednio dużej mocy może ogrzać kilka pomieszczeń, a nawet cały dom. Nowoczesne kominki wyposaża się we wkłady lub kasety kominkowe.

Kasetę umieszcza się w już istniejącym kominku (mają mniejszą moc grzewczą), zaś wkład – w nowo budowanym. Wkłady i kasety produkuje się ze stali, żeliwa i szamotu, czyli materiałów odpornych na wysokie temperatury i dobrze akumulujących ciepło. Atrakcyjnie wykończona jest w nich jedynie widoczna powierzchnia, czyli – zazwyczaj – ścianka frontowa.

Wymagania nie tylko techniczne

Doprowadzenie powietrza. W pomieszczeniu z kominkiem bardzo ważną rolę odgrywa powietrze, gdyż potrzebne jest do procesu spalania. Należy dostarczyć co najmniej 10 m³/h świeżego powietrza na 1 kW mocy urządzenia. Urządzenie o mocy 10 kW będzie potrzebowało więc 100 m³ powietrza w ciągu godziny (paleniska zamknięte zużywają kilkakrotnie mniej powietrza niż te otwarte).

Kominek będzie „ciągnął” powietrze z przestrzeni wokół, dlatego, żeby nie ograniczać ilości potrzebnej nam do oddychania, konieczne jest doprowadzenie powietrza, niezbędne do spalania, oddzielnym przewodem nawiewnym z zewnątrz: pod rusztem, przez boczne ścianki paleniska, pod płytą paleniska, przez tylną ściankę wnęki na drewno lub pod wnęką na drewno. W nowo budowanym domu najwłaściwszym rozwiązaniem będzie wykonanie specjalnego kanału nawiewnego o powierzchni przekroju 200 cm2. Kanał może być wykonany z blachy, aluminium bądź z PVC.

Najważniejszymi elementami kanału są: przepustnica (szyber, który reguluje dopływ powietrza) oraz kratki wentylacyjne zabezpieczające przed gryzoniami. Kominki dobrze jest sytuować przy ścianie zewnętrznej – gdyż wtedy wystarczy przekuć się przez taką ścianę i zamontować w niej wpusty oraz kratki wentylacyjne.

Wielkość pomieszczenia. Kubatura pomieszczenia, w którym ma być zamontowany kominek musi wynosić 4 m³ na 1 kW mocy wkadu lub kasety i mieć nie mniej niż 30 m³. Kominek o mocy 10 kW można więc wstawić do salonu o kubaturze min. 40 m³.

Miejsce. To, gdzie stanie kominek, nie może być przypadkowe. Najlepiej o tym pomyśleć już na etapie projektowania domu i wyznaczyć mu miejsce w pobliżu komina, by przewód dymowy miał jak najmniej zagięć. Ze względów bezpieczeństwa, na obudowie kominka, ścianach i podłodze w jego sąsiedztwie nie można układać przewodów instalacji elektrycznej ani rur gazowych. Usytuowanie kominka w pomieszczeniu będzie miało wpływ nie tylko na całą jego aranżację, ale także na komfort siedzących przy nim osób.

Dlatego trzeba uwzględnić funkcjonalność pomieszczenia, rozmieszczenie mebli i wygodną komunikację. Ponieważ kominek oraz telewizor to najczęściej dwa najważniejsze meble w salonie, by ze sobą nie konkurowały, należy je odpowiednio rozmieścić – najlepiej, gdy staną przy prostopadłych ścianach. Błędem jest ustawienie odbiornika po przeciwnej stronie kominka, ponieważ refleksy ognia będą odbijać się na ekranie telewizora.

 

Joanna Dąbrowska

Pełny artykuł w PDF: Kominki

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x