Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Nowoczesne instalacje w pigułce

Życie we własnym domu może być komfortowe, bezpieczne i energooszczędne za sprawą instalacji, które opisaliśmy w tym artykule. Rzeczoznawca majątkowy, pani Teresa Szczerba, zapewnia, że wszystkie też podnoszą wartość domu

Instalacje przeciwoblodzeniowe

Nowoczesne instalacje w pigułce
(fot. Elektra)
Instalacje te eliminują konieczność odśnieżania i zapobiegają powstawaniu oblodzeń na ścieżkach, podjazdach, schodach, dachach oraz w rynnach i rurach spustowych, a zatem zapewniają bezpieczeństwo i ułatwiają życie w zimie.

Co to jest i jak działa?

Pod nawierzchnią użytkowanych zimą ścieżek i podjazdów układa się maty grzewcze i kable stałej mocy, a na dachach oraz w rynnach i rurach spustowych montuje kable samoregulujące pracujące ze zmienną mocą.

Kable te wydzielają ciepło i dzięki temu roztapiają śnieg i nie dopuszczają do zamarzania wody.

Zużycie energii elektrycznej można ograniczyć do niezbędnego minimum:
  • kable stałej mocy podłącza się w tym celu do termostatu z czujnikiem temperatury lub do sterownika z czujnikiem temperatury i wilgotności, aby instalacja nie włączała się, kiedy jest mroźno, ale sucho, czyli gdy lód się nie tworzy;
  • kable zmiennej mocy samoczynnie dostosowują ilość oddawanego ciepła do temperatury otoczenia, nie jest więc niezbędne instalowanie termostatu czy sterownika.
Uwaga! Kable te pobierają energię także w dodatniej temperaturze.

Ścieżki i podjazdy. Mogą być ogrzewane na całej powierzchni, dzięki czemu w ogóle nie będzie trzeba ich odśnieżać. Na podjeździe można ograniczyć instalację do pasów, po których porusza się samochód, ale wtedy trzeba będzie ręcznie odśnieżać część nieogrzewaną i ewentualnie walczyć z jej oblodzeniem.

Uwaga! Podjazdy o znacznym nachyleniu wymagają też chronionego przed zamarznięciem kanału odpływowego, który nawet podczas mrozów będzie mógł odprowadzać wodę z topniejącego śniegu i lodu.

Schody zewnętrzne. Kable grzewcze pod okładziną schodów przedłużają jej żywotność, a zatem zapewniają oszczędności na remontach. Kable powinny być ułożone równolegle do dłuższej krawędzi stopni, a skrajne odcinki kabla grzejnego jak najbliżej tej krawędzi, by zapewnić równomierne ogrzewanie całej powierzchni schodów. Kabel warto ułożyć także przed schodami (np. pod wycieraczką).

Uwaga! W schodach bez podstopni (czyli z prześwitami pod stopniami) trzeba pod kablami zastosować termoizolację, która zmniejszy straty ciepła wynikające z przepływania pod nimi zimnego powietrza.

Dach. Systemy przeciwoblodzeniowe zapewniają drożność rynien i rur spustowych, zapobiegają też powstawaniu sopli, przez to eliminują nadmierne obciążenie rynien i zapobiegają uszkodzeniom elewacji budynku i konstrukcji dachu.

Na dachach o dużym nachyleniu, na których są bariery przeciwśnieżne, instalację taką należy też ułożyć w dolnej części połaci.

 

Emilia Rosłaniec

Pełna wersja artykułu w PDF Nowoczesne instalacje w pigułce

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x