Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Nawierzchnie i ogrodzenia

Nawierzchnie i ogrodzenie posesji to kropka nad „i” kompozycji domu i ogrodu. Nietrudno wybrać najtrwalsze czy najdroższe, ale prawdziwą sztuką jest dobrać te elementy tak, by były nie tylko funkcjonalne, ale też pasowały do bryły i elewacji domu oraz charakteru ogrodu.

Nawierzchnie i ogrodzenia
(fot. Libet)
Wybór nawierzchni to nie tylko kwestia gustu: musi być ona dostosowana do przewidywanych obciążeń, trwała i jeśli to możliwe – przepuszczalna dla wody. Jak z tego wynika, materiały na nawierzchnie, na które wjeżdża się samochodem, muszą wytrzymywać większe obciążenia niż materiały na ścieżki. Wybierając ogrodzenie, pod uwagę bierzemy głównie jego cenę i wygląd.

Powszechność urządzeń alarmowych sprawia, że mniejszą uwagę przywiązujemy do tego, czy będzie ono skuteczną przeszkodą dla złodzieja. Realizując własny pomysł na ogrodzenie, pamiętajmy, że przęsła, brama i furtka powinny współgrać ze sobą, a całość harmonijnie komponować się z elewacją domu.

Jeśli ogrodzenie ma chronić przed hałasem i kurzem z ulicy, powinno być szczelne. Ciężko wyglądający pełny mur z kamienia, cegieł, pustaków czy bloczków betonowych można częściowo przysłonić roślinami pnącymi. Jeśli otoczenie jest ciche, ładne i nie warto go zasłaniać, lepiej wybrać ogrodzenie lekkie, ażurowe – z desek, okrąglaków, bali, siatki metalowej albo żeliwa.

Dobrze, jeśli nawierzchnie i ogrodzenie posesji mają podobny charakter. Warto więc do ich budowy wybierać ten sam lub podobny materiał. Podjazd z kostki betonowej z pewnością dobrze będzie prezentować się w sąsiedztwie ogrodzenia betonowego lub murowanego. Poniżej przedstawiamy przegląd materiałów do budowy nawierzchni i ogrodzeń.

Kamień

Choć tylko nielicznych stać na ogrodzenia czy nawierzchnie w całości z kamienia, wystarczy umiejętnie wkomponować parę detali czy wstawek kamiennych w ogrodzenie albo nawierzchnię, by uszlachetnić wygląd nawet skromnego domostwa.

Na nawierzchnie ogrodowe zwykle stosuje się granit, bazalt, sjenit, a więc skały twarde, nienasiąkliwe, niepodatne na zanieczyszczenia i odporne na ścieranie, a ze skał miękkich – piaskowiec i wapień, które są nasiąkliwe i mniej odporne na ścieranie. Rzadziej stosuje się marmur, kwarcyt, porfir i serpentynit. Na nawierzchnie odpowiedni jest kamień o powierzchni piaskowanej, groszkowanej lub płomieniowanej, bo jest mniej śliski niż gładki.

Mury kamienne można wznosić z większości rodzajów kamienia. Najtrwalsze są mury z granitu, bazaltu, porfiru i kwarcytów, ale wyglądają dość surowo i są drogie, dlatego częściej wybierane są wapienie i piaskowce.

Małgorzata Cuch

Pełna wersja artykułu w PDF Nawierzchnie i ogrodzenia

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x