Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogrodzenia i nawierzchnie

Chociaż wybór ogrodzeń i materiałów na nawierzchnię jest duży, wcale nie ułatwia to podjęcia decyzji, które z nich będą pasowały do bryły i elewacji domu oraz do ogrodowej architektury. Podpowiedzią może być umiar, który warto zachować, aby końcowy efekt nie był zbyt przytłaczający.

Ogrodzenia

Ogrodzenia i nawierzchnie
(fot. Drewbet)
Warto skomponować wygląd domu i ogrodzenia w harmonijną całość. Jeśli wybierzemy na przykład zbyt masywne – może zdominować, a zbyt ozdobne – nie pasować do prostego domu.

Można przemyśleć, czy np. siatkę umieścimy na całej długości ogrodzenia, czy od frontu postawimy coś bardziej okazałego, np. słupki z cegieł klinkierowych i metalowe przęsła. Warto też rozważyć, czy działka ma być szczelnie odizolowana od frontu, czy wręcz przeciwnie – wolimy ogrodzenie ażurowe, by zachować ładne widoki na pobliskie tereny lub domy.

A może dopasujemy rodzaj naszego ogrodzenia do sąsiadów, aby były utrzymane w jednej stylistyce? Wystarczy taki sam kamień lub cegła użyte na podmurówkę albo jednakowe kształtki ceramiczne.

Ogrodzenie może stapiać się z domem lub być elementem dominującym, który jako pierwszy rzuca się w oczy. Wraz z nim jako całość traktuje się bramę i furtkę, dlatego wszystkie te elementy powinny współgrać ze sobą. Jeśli nie jesteśmy pewni rezultatu, poprośmy o pomoc architekta.

Fundament pod ogrodzenie

Głębokość fundamentu powinna być dostosowana do rodzaju ogrodzenia, głębokości przemarzania gruntu (80–140 cm zależnie od regionu) oraz rodzaju gruntu. W wysadzinowych gruntach gliniastych fundament powinien znaleźć się poniżej strefy przemarzania, natomiast w gruntach piaszczystych, które zamarzając, nie zwiększają swojej objętości, w zupełności wystarcza płytkie fundamentowanie na 60 cm. Często też głębsze fundamenty wykonuje się tylko pod słupki, a pod pozostałą część ogrodzenia stosuje się płytkie fundamenty – nawet na 40 cm. Jeśli jednak warunki gruntowe są trudne (grunty wysadzinowe) lepiej zbytnio nie oszczędzać i wykonać głębszy fundament – inaczej może on popękać w wyniku nierównomiernego osiadania.

 

Olimpia Wolf

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 3/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x