Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2011

Zakładamy trawnik

Trawnik można dziś wykonać ekspreso wo i choć wydaje się to banalne, często zdarza się, że ułożone płaty darni obumierają, a gdy murawę zakładamy tradycyjnie – przez siew, nasiona kiełkują nierównomiernie i w obrębie trawnika powstają puste miejsca. Jak prawidłowo przeprowadzić wszystkie prace, by darń była soczyście zielona – powiemy w niniejszym artykule.

Zakładamy trawnik
(fot. Eurograss)
Siew nasion nie jest obecnie jedynym sposobem na murawę wokół domu. Alternatywą dla trawnika z siewu jest tzw. trawa z rolki dająca niemal natychmiastowy efekt. Choć nie jest tania, cieszy się coraz większą popularnością w ogrodach przydomowych.

 

Z uwagi na różne wymagania traw i odmienny sposób zakładania obu rodzajów darni, w niektórych ogrodach lepiej sprawdzi się ten tradycyjny, a w innych – układanie gotowej trawy kupowanej w rolkach (patrz ramka: obok).

Kiedy zakładać?

Trawnik z siewu. Najlepsze terminy siewu to przełom kwietnia i maja oraz przełom sierpnia i września. Najodpowiedniejsza jest wtedy wilgotność i temperatura, a ryzyko wystąpienia suszy czy przymrozków, bardzo groźnych dla kiełkujących nasion, jest niewielkie. Trawnik z siewu można zakładać również w innych miesiącach, np. letnich, jednak trzeba go wtedy bardzo intensywnie podlewać.

 

Trawnik z rolki. Najlepiej zakładać go we wrześniu lub październiku, bo niska temperatura i częste deszcze sprzyjają ukorzenianiu się traw. Jednakże nie ma większych przeszkód, by zakładać taki trawnik w innym okresie sezonu wegetacyjnego: nawet późną jesienią, bo darń jest dość odporna na przymrozki, czy latem. Pamiętajmy tylko, że murawa z gruntu w przeciwieństwie do darni z folii ma słaby system korzeniowy i jest podatna na przesuszenie.

Przygotowanie podłoża

Jest zawsze takie samo, niezależnie od rodzaju trawnika. Zaczynamy od oczyszczenia podłoża z kamieni, korzeni i pozostałości po budowie, usuwamy też chwasty wieloletnie.

 

Trawy najlepiej rosną w glebie lekko kwaśnej (pH 5,5–6,5), lekkiej i próchnicznej. Jeśli podłoże jest zbyt kwaśne – posypujemy je wapnem lub kredą, jeśli gliniaste – dodajemy do niego piasku, a jeśli piaszczyste – kompostu. Gdy w ogrodzie ziemia jest nieurodzajna, najlepiej rozłożyć na niej około 10 cm warstwę żyznej gleby.

 

Trzy tygodnie przed siewem rozkładamy nawóz wieloskładnikowy lub nawóz do trawników. Na koniec teren należy wyrównać (np. łatą drewnianą) i zwałować.

 

Małgorzata Kolmus

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 3/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!