Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kronika klanu Amber cd.

W poprzednim numerze „Dasz radę!” wspólnie z Klanowiczami www.wybieramydom.pl rozkładaliśmy na czynniki pierwsze koszty stanu surowego domów budowanych wg projektu Amber (artykuł ten dostępny jest po odczytaniu powyższego kodu). Tym razem pod lupę bierzemy wydatki na instalacje w Amberach, ale nie tylko w nich...
Kronika klanu Amber cd.
(fot. Ewa _ & _ Marcin)

 Ogrzewanie, instalacja wodociągowa, wentylacyjna i elektryczna to przecież te pozycje w projekcie, które można modyfikować – zależnie od lokalnych warunków dostępności do mediów i potrzeb użytkownika. Można więc dowolnie zmieniać sposób ogrzewania, rozmieszczenie gniazd elektrycznych, zapotrzebowanie na wodę lub system odprowadzanych ścieków (pod warunkiem wykonania tych instalacji zgodnie z przepisami i warunkami zabudowy). Potwierdzają to działania osób tworzących klan Amber. Szacunki zatem przedstawione przez naszego kosztorysanta i merytoryczny komentarz są na tyle uniwersalne, że mogą skorzystać z nich wszyscy, którzy przymierzają się do budowy i wstępnie oceniają swoje możliwości finansowe.

Instalacje w domu jednorodzinnym stanowią zazwyczaj 15–20% kosztów całej budowy, ale przy rozbudowanych systemach ogrzewania, wentylacji czy wyposażeniu budynku w elementy inteligentnego domu nakłady mogą wzrosnąć nawet kilkakrotnie. Oczywiście część tych ponadnormatywnych wydatków wynika z chęci obniżenia kosztów eksploatacji. Za ekonomicznie uzasadnione można uznać takie rozwiązania, których koszty zwrócą się w okresie nie dłuższym niż 10 lat. Takie założenie, tj. porównanie kosztów wykonania takiego czy innego wariantu instalacji – głównie grzewczej i wentylacyjnej oraz przewidywanie efektów oszczędnościowych, może być podstawą przy dokonywaniu wyboru.

Innym powodem instalowania ponadstandardowych wariantów instalacji jest chęć uzyskania wyższego komfortu i bezpieczeństwa użytkowania, a także walory estetyczne, dotyczące głównie widocznych elementów instalacji wodnej, grzewczej czy elektrycznej. Dla tego domu, przy standardowym wyposażeniu, koszty robót instalacyjnych wynoszą około 48 000 zł – bez uwzględnienia przyłączy do sieci, gdyż w zależności od położenia działki różnice w kosztach przyłączeniowych do różnych mediów mogą być znaczne. Na ile przewidywane koszty znajdą potwierdzenie przy realizacji budowy, zależy w dużym stopniu od rodzaju użytych materiałów i technologii, jak i kosztów robocizny przyjętej w danym rejonie Polski.

Ogrzewanie

13.04.2009,
17:41 kabalp01

Witam! (...) Jaki system ogrzewania zastosowaliście, no i ile wyniesie was koszt inwestycji wg kosztorysu? Pozdrawiam!

15.04.2009,
13:04 ania&alek

Witam! Ogrzewanie gazem. Koszty całości hmmmmmmm duże!

5.11.2009,
08:06 ania&alek

Witam! Praca wre. Robione są instalacje c.o. i c.w.u. więc jest taki bałagan, że w sobotę już sprzątanie domu przed położeniem ogrzewania podłogowego i wylewkami (jeszcze nie mieszkamy, a już porządki). Na parterze będzie ogrzewanie podłogowe, podobnie w salonie i wiatrołapie. Awaryjnie zostały wyprowadzone przewody pod grzejniki pod duże okna narożne. Grzejniki kanałowe drogie jak... i nie są wydajne, tylko ładne. Płytę z kosztorysem kupiłem i mogę sprzedać za połowę ceny. Na początku zajrzałem, ale dałem sobie spokój – pewne elementy tak, ale jak są zmiany, to przedmiar jest inny. Pozdrawiam.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Dasz radę” - dodatku do miesięcznika Budujemy Dom 3/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x