Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany działowe

Ściany działowe pełnią rolę przegród wydzielających wnętrza. Nie są elementami konstrukcyjnymi przenoszącymi obciążenia od innych części domu, ale muszą mieć określone parametry, aby korzystanie z poszczególnych pomieszczeń było komfortowe.

Odpowiednie parametry

Ściany działowe
(fot. Lafarge)
Parametry ścian działowych powinny być adekwatne do funkcji pomieszczeń. W szczególności chodzi o takie cechy przegród jak:
 • termoizolacyjność,
 • izolacyjność akustyczna,
 • ochrona przed przenikaniem wilgoci,
 • odporność na obciążenie zawieszanych
 • przedmiotów i urządzeń (ważną kwestią
 • jest ciężar montowanych drzwi).
Formalne wymagania co do ścian działowych w domach jednorodzinnych dotyczą jedynie odpowiedniej izolacyjności akustycznej:
 • 30 dB dla przegród między pokojami;
 • 35 dB dla ściany oddzielającej łazienkę.
Normy te spełniają praktycznie wszystkie rodzaje przegród, ale często takie parametry nie zadowalają domowników. Dobrego wyciszenia wymagają szczególnie ściany oddzielające sypialnię od łazienki, z której korzysta kilka osób, czy pokój osoby muzykującej. Odpowiednia konstrukcja ściany i materiały użyte do jej budowy pozwalają uzyskać tłumienie na poziomie 55 dB – w przypadku ściany warstwowej. Izolacyjność akustyczna przegrody jednowarstwowej zależy głównie od jej masy powierzchniowej – im cięższy materiał, tym lepsze wyciszenie. Jednak poprawianie izolacyjności akustycznej poprzez zwiększanie masy nie zawsze jest możliwe ze względu na zbyt duże obciążenie stropu i wysokie koszty.

Zgodnie z projektem

Ściany działowe stanowią obciążenie stropów i podłóg na gruncie. Jeśli więc w użytkowanym domu decydujemy się na postawienie przegrody z materiałów o masie powierzchniowej przekraczającej 100 kg/m2, konieczne jest sprawdzenie wytrzymałości stropu i ewentualne jego wzmocnienie w miejscu przebiegu ściany. W nowych domach nie ma tego problemu, bo projekt przewiduje odpowiednie wzmocnienie stropu w miejscu, gdzie planowane jest umieszczenie takiej ściany.

Jeśli w użytkowanym domu planujemy przesunąć ścianę działową, to należy to skonsultować z projektantem lub we właściwym miejscu zbudować przegrodę o małym ciężarze.

W zamieszkanych domach nie zawsze można dokładnie ocenić konstrukcję stropową, dlatego w przypadku budowy nowych przegród najlepiej zdecydować się na system lekkiej zabudowy.

 

Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 3/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x