Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Blachy dachowe

Blaszane pokrycia dachowe są lekkie, szczelne, niepalne i stosunkowo łatwe do ułożenia. Decydując się na nie mamy bardzo duży wybór, bo blaszane pokrycia dachowe to o wiele więcej niż tylko popularna blachodachówka.

Blachy dachowe
(fot. Tata Steel)
Pokrycia dachowe z różnego rodzaju blach znane są od setek lat. Wciąż są udoskonalane, dzięki czemu wybór, np. kształtu blach oraz materiału, z którego są wykonane, jest bardzo duży. Różni je nie tylko wygląd i cena – choć każdą z dostępnych blach da się pokryć w zasadzie każdy dach, to nie każdy wybór będzie równie dobry.

Kształty

Płaska. Najbardziej klasyczna spośród blach dachowych. Może być wykonana z każdego metalu stosowanego na pokrycia – od miedzi po stal powlekaną.

Sprzedawana jest w arkuszach (np. 1 × 2 m) lub w długich zwojach, które tnie się tak, by pokrywały połać dachu od kalenicy po okap. Arkusze blachy najczęściej łączy się tradycyjną metodą na tzw. rąbki – kilkakrotnie zagięte brzegi blach zazębiają się ze sobą, co zapewnia szczelność, a równocześnie pozwala na swobodny ruch arkuszy, np. pod wpływem zmian temperatury.

Do poszycia dachu blachy mocuje się „żabkami” – to odpowiednio ukształtowane kawałki blachy łączone z rąbkami i przybijane do podkładu. Żabki są niewidoczne po ułożeniu pokrycia, a w blasze nie ma otworów (miejsc potencjalnego przecieku).

Wszystkie blachy płaskie wymagają wykonania pełnego deskowania – umieszczonego pod blachą poszycia z desek, płyt OSB, wodoodpornej sklejki lub płyt wiórowych (typu V 100). Trzeba to uwzględnić przy kalkulacji kosztów dachu.

Blachy płaskie nadają się do krycia zarówno prostych, jak i skomplikowanych dachów. Bez większego kłopotu można je układać nawet na łukowo wygiętych powierzchniach, a ilość odpadów jest niewielka, bo odcięte fragmenty arkuszy można wykorzystać w innych miejscach.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 3/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2012Zamów ten numer

Budujemy Dom 3/2012

Jak w natłoku danych i często bełkotu marketingowego dobrze wybrać system wentylacji z rekuperatorem?Zapraszam Państwa do przestudiowania swoistego więcej...

Zobacz inne numery
Pozostałe artykuły
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe