Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Nawierzchnie i ogrodzenia

Zarówno wśród materiałów ogrodzeniowych, jak i na nawierzchnie ogrodowe znajdziemy tańsze oraz te z wyższej półki, tradycyjne i nowoczesne. Rzecz jednak w tym, by dobrać je tak, aby współgrały ze sobą i pasowały do charakteru ogrodu oraz do bryły i podmurówki domu.

Nawierzchnie standardowe i mniej...

Nawierzchnie i ogrodzenia
(fot. Semmelrock)
Sposobów na wykończenie ogrodowych traktów jest wiele. Oprócz powszechnej kostki betonowej, do wyboru mamy wiele innych materiałów. Do mniej standardowych należą te umożliwiające wykonanie nawierzchni z prześwitami, w których możemy zasiać trawę, betonowe imitacje drewna i kamienia, kruszywo wymieszane z żywicą oraz beton z dodatkiem kruszywa i pigmentu.

BRUK

Betonowy. Najpopularniejszym materiałem do utwardzania ścieżek i podjazdów jest betonowa kostka brukowa – materiał stosunkowo niedrogi i trwały. Ułożona z niego nawierzchnia, dzięki wypełnionym piaskiem szczelinom, nie zatrzymuje wody. Oferta kostki betonowej jest na tyle bogata, że coś dla siebie znajdą zarówno zwolennicy prostoty, jak i odważnych aranżacji.

Od stopnia nasiąkliwości bruku zależy jego podatność na zabrudzenie. Nasiąkliwość kostki dobrej jakości jest niewielka dzięki zastosowaniu technologii uszczelniającej w procesie produkcji. Tańszą kostkę warto zabezpieczyć poprzez stosowanie impregnatów powierzchniowych – zabezpieczony bruk łatwiej utrzymać w czystości, jest bardziej odporny na zaplamienie, nie tworzą się na nim wykwity i dłużej zachowuje intensywny kolor.

Kamienny. Bruk ten zazwyczaj ma kształt zbliżony do prostopadłościanu, a jego powierzchnia może być łamana (szorstka i nierówna), piaskowana (szorstka, ale równa) albo szlifowana (równa i śliska). Występuje w wielu kolorach. Na nawierzchnie ścieżek i podjazdów najlepiej nadają się skały twarde i nienasiąkliwe – granit i bazalt. Pamiętajmy jednak, że bruk bazaltowy po deszczu staje się śliski i najlepiej stosować go jako dodatek kompozycyjny. Mniej trwałe, ale bardzo efektowne są: piaskowiec i wapień.

Ogrodowe nawierzchnie można wykonać także z kamieni polnych o płaskiej powierzchni.

 

Małgorzata Kolmus

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 3/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x