Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2013

Stropy i ściany

Rodzaj stropu i ścian zewnętrznych określony jest w projekcie. Zamawiając projekt indywidualny, wszystkie aspekty budowy, w tym rodzaj konstrukcji stropów, technologię wznoszenia ścian ustalamy wspólnie z architektem, który proponuje kilka rozwiązań i dobiera optymalne dla danego budynku. Jeśli budujemy dom według projektu katalogowego, zmiany możemy wprowadzić jedynie w ramach adaptacji wykonanej przez architekta lub konstruktora. Zanim zapadną ostateczne decyzje warto więc wiedzieć, jakie rozwiązania konstrukcyjne mamy do wyboru.

Stropy

Strop jest jednym z najistotniejszych elementów konstrukcji budynku, dlatego dobór technologii jego wykonania należy do projektanta. Jeżeli zapragniemy zmiany w gotowym już projekcie, musimy pamiętać, że może jej dokonać tylko uprawniony konstruktor lub architekt. Wybór innej technologii utworzenia stropu wiąże się z opracowaniem nowej, kompleksowej dokumentacji, która musi obejmować wszelkie elementy konstrukcyjne współpracujące ze stropem.

 

Niektórzy inwestorzy samowolnie zmieniają położenie ścianek działowych, kominów i więźby dachowej. Jest to niebezpieczne działanie: wprawdzie wszystkie rodzaje stropów stosowanych obecnie w budownictwie jednorodzinnym mają nośność wystarczającą do przenoszenia standardowego obciążenia (1,5 kN/m2), jednak wymienione wcześniej elementy konstrukcji domu mogą powodować tzw. obciążenia skupione, znacznie przekraczające ową wartość. Większość stropów w takiej sytuacji wymaga specjalnych wzmocnień w postaci dodatkowego zbrojenia czy belek nośnych. Wszystkie elementy konstrukcji przed zabetonowaniem muszą być szczegółowo sprawdzone przez kierownika budowy. Jego zgoda na wykonanie stropu musi być odnotowana w dzienniku budowy.

Joanna Dąbrowska
fot. Grupa Silikaty

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!