Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2013

Schody

Schody wewnętrzne przede wszystkim muszą gwarantować wygodną komunikację. To, gdzie będą usytuowane zależy od rozplanowania pomieszczeń na parterze i naszych oczekiwań wobec projektu. Zajmują sporo miejsca na obu kondygnacjach, wygodne ich zaprojektowanie jest więc szczególnie ważne. Tym bardziej, że podczas budowy nie da się już zmienić ich ulokowania. Stanowią również ważny element wystroju wnętrza, warto więc dobrze przemyśleć ich kształt, sposób wykonania. Samodzielnie możemy wybrać jedynie wykończenie stopni i podstopnic oraz materiał, z którego będzie wykonana balustrada.

Chodzenie po schodach, choć wydaje się stosunkowo niewielkim wysiłkiem, szczególnie dla małych dzieci i osób starszych może być niebezpieczne. Powinniśmy o tym pamiętać, planując schody we własnym domu. Przede wszystkim powinny być zaprojektowane i wykonane z dużą precyzją. Aby obliczyć właściwą wysokość skrajnych stopni w stanie surowym, trzeba uwzględnić ostateczny poziom podłogi na obu kondygnacjach oraz grubość planowanego wykończenia stopni.

Na środku czy z boku?

Ulokowanie schodów warto przemyśleć i omówić z projektantem. Nie ma rozwiązania uniwersalnego dla każdej rodziny i optymalnego w każdym budynku. W zależności od kształtu i wielkości domu, stylu życia mieszkańców i ich preferencji odnośnie potrzeby intymności i oddzielenia prywatnej, sypialnianej części na piętrze od dziennej na parterze – jest kilka możliwości.

 

W małych domach duże znaczenie ma ograniczenie powierzchni komunikacyjnych. Najczęściej więc schody umieszcza się w centralnej części parteru – w salonie lub przy nim. Przy takim układzie ze schodów do każdego miejsca w domu jest blisko, jednocześnie nie zabierają one zbyt wiele miejsca.

 

Na schody otwarte, prowadzące na piętro wprost z salonu czy holu, wystarczy 5–7 m2. Niestety takie schody utrudniają wydzielenie intymnych przestrzeni w domu.

 

Ulokowanie ich w salonie powoduje, że staje się on częścią strefy komunikacyjnej, a same schody – drogą przenoszenia się hałasów. Ponadto nie zajmują wcale tak mało miejsca, jak może się wydawać niedoświadczonym osobom, oglądającym rzuty kondygnacji w projekcie, bo są na nich często widoczne tylko do pewnej wysokości. Warto też pamiętać, że z jednej strony schody w salonie utrudniają jego aranżację, z drugiej natomiast mogą tworzyć efektowną dekorację.

Joanna Dąbrowska
fot. Schody Prudlik

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!